Ekologiczne sprzątanie – kilka porad dla rodzin z dziećmi

Co zrobić, żeby mieszkanie zachwycało perfekcyjną czystością, bez przesadnego uszczuplania portfela oraz narażania zdrowia i środowiska naturalnego na szkodliwe działanie detergentów, których nie brakuje w powszechnie stosowanych produktach?

Ekologiczne sprzątanie – kilka porad dla rodzin z dziećmi
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Ekologiczny styl życia nie jest już modą, ale koniecznością, ponieważ brak troski o środowisko naturalne może negatywnie wpływać na rozmaite aspekty naszego życia, w tym również zdrowie. Dlaczego? Wystarczy przeczytać skład popularnych środków czystości, używanych na przykład do usuwania plam z dywanu, mycia podłogi albo nadawania błysku meblom. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy tam rozmaite detergenty, czyli związki chemiczne, które wprawdzie wykazują się dużą skutecznością w likwidacji brudu, ale jednocześnie fatalnie wpływają na organizm, wywołując reakcje uczuleniowe i powodując zaburzenia układu nerwowego. Jakby tego było mało, zanieczyszczają środowisko naturalne.

Siła sody

Może zatem przyszedł czas na wprowadzenie bardziej ekologicznych rozwiązań, dzięki którym nasze mieszkanie będzie lśniło czystością, a przy okazji nie wykosztujemy się na rozmaite żele, mleczka i proszki pełne detergentów?

Równie skuteczne okazują się bowiem znane od dziesięcioleci substancje, chociażby wodorowęglan sodu, czyli po prostu soda oczyszczona. To produkt o niezwykle wszechstronnym działaniu – świetnie sprawdzi się zarówno przy sprzątaniu łazienki (dzięki mieszance sody i octu pozbędziemy się brudu i pleśni z płytek oraz kamienia z kabiny prysznicowej czy kranu), jak i pokoju (może zastąpić chemiczną piankę do czyszczenia dywanów i wykładzin). Przyda nam się również, gdy chcemy usunąć przykry zapach z lodówki. Wystarczy umyć wnętrze chłodziarki ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej.

Jak oszczędzić wodę

Świetnym produktem czyszczącym jest także zwykły ocet spirytusowy, czyli wodny roztwór kwasu octowego powstający w wyniku fermentacji spirytusu, po jego wcześniejszym rozcieńczeniu do odpowiedniego stężenia. Nie tylko usuwa brud i kamień, np. z płytek czy szyb, ale również nadaje im wspaniały połysk. Po wymieszaniu go z ciepłą wodą uzyskamy skuteczny preparat do mycia podłogi lub kuchennego blatu.

Zamiennikiem szkodliwych detergentów może być również sok z cytryny, czyszczący szyby i kafelki. Jeśli rozprowadzimy go w boraksie (sproszkowany tetraboran sodu dziesięciowodny), otrzymamy preparat do mycia sedesu. Przetarcie sokiem cytrynowym podłogi z terakoty zapewni jej imponujący błysk.

Obraz
© Karcher

Mycie podłogi ułatwi nam też mop elektryczny firmy Kärcher, który umożliwia łatwe i bezwysiłkowe sprzątanie, bez potrzeby wcześniejszego odkurzania, a dodatkowo ma ogromną zaletę ekologiczną – zapewnia 85-procentową oszczędność wody w porównaniu do tradycyjnych metod. To chyba jest mocny argument?

Technologia czyszczenia parą wodną

Jak działa parownica i dlaczego jest tak skuteczna? Cząsteczki pary wodnej wślizgują się pomiędzy brud a czyszczoną powierzchnię, skutecznie go odspajając. Czyszczenie odbywa się tu bez środków chemicznych, a dzięki różnicy temperatur brud nagrzewa się szybciej niż powierzchnia, do której przylega.

Obraz
© Karcher

Co ważne badania naukowe zlecone przez firmę Kärcher Instytutowi Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn potwierdziły skuteczność parownic w usuwaniu bakterii najczęściej spotykanych w domu. Skuteczność parownicy oceniono w tym badaniu na 99,99%. Jest to więc rozwiązanie, które eliminuje najważniejsze zagrożenia dla zdrowia domowników: po pierwsze, bakterie, po drugie, środki czyszczące mogące wywoływać alergię.

Artykuł powstał we współpracy z marką Kärcher

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie