Elizabeth Taylor rozprowadzała nielegalne leki na HIV

4 lata po śmierci na jaw wychodzą sekrety legendy Hollywood. Okazuje się, że Elizabeth Taylor nielegalnie dystrybuowała leki pomagające walczyć z wirusem HIV. Ta historia od razu nasuwa skojarzenie z opartym na prawdziwej historii filmem „Witaj w klubie” z Matthew McConaughey w roli głównej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elizabeth Taylor rozprowadzała nielegalne leki na HIV
(Eastnews)

Cztery lata po śmierci na jaw wychodzą sekrety legendy Hollywood. Okazuje się, że Elizabeth Taylor nielegalnie dystrybuowała leki pomagające walczyć z wirusem HIV. Ta historia od razu nasuwa skojarzenie z opartym na prawdziwej historii filmem „Witaj w klubie” z Matthew McConaughey w roli głównej.

Główny bohater filmu - Ron Woodroof, w którego wcielił się McConaughey (za tę rolę otrzymał Oscara), to elektryk i jeździec rodeo. Dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV i pozostało mu zaledwie kilkadziesiąt dni życia. Środki, które mogą uratować mu życie, nie są zaaprobowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Mężczyzna szuka alternatywnych form terapii. Z Meksyku nielegalnie sprowadza medykamenty i zakłada klub, którego członkowie po opłaceniu składki mogą z nich korzystać.

Elizabeth Taylor w latach 80. założyła fundację "AmFAR", zajmującą się badaniami nad AIDS.
- Mogę spożytkować sławę, od której próbowałam bez skutku uciec przez wiele lat i wykorzystać ją w dobrym celu - mówiła w wywiadzie udzielonym w 1992 roku magazynowi „Vanity Fair”.

Fundacja funkcjonuje do dziś, a zbiórki pieniędzy wspierają celebryci, m.in. Sharon Stone. Nie jest to jedyny wkład, jaki zmarła w 2011 roku legenda kina miała w walkę z tą chorobą. Na jaw właśnie wyszła tajna i zabroniona prawem działalność charyzmatycznej Liz.

Kathy Ireland, przyjaciółka aktorki zdradziła szczegóły w wywiadzie udzielonym stacji Entertainment Tonight. Okazuje się, że gwiazda wspierała nosicieli wirusa HIV lekami, a także gotówką. Zdarzało się, że sprzedawała swoją biżuterię, by mieć środki na pomoc najbardziej potrzebującym.

- Niektóre rzeczy, które robiła, nie były legalne, ale ocaliła życie wielu osób. Grożono jej nawet śmiercią, ale kochałam ją właśnie za jej odwagę - powiedziała Kathy Ireland. Dodajmy, że proceder odbywał się w rezydencji gwiazdy w Bel Air, dzielnicy Los Angeles.

Wirus HIV zebrał żniwo wśród wielu bliskich jej osób. Nosicielką była żona jej syna (Aileen Getty). Asystent aktorki Roger Wall popełnił samobójstwo, gdy w 1991 usłyszał trzyliterową diagnozę.

Elizabeth Taylor to legenda Hollywood. W swej karierze otrzymała wiele nagród, w tym dwa Oscary: w 1961 roku za rolę Glorii Wondrous w filmie "Butterfield 8" i w 1967 roku za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?".

Dodajmy, że nadal jest jedną z najwięcej zarabiających nieżyjących gwiazd.
Odeszła w 2011 roku w wieku 79 lat. Szacuje się, że w ciągu roku po śmierci „zarobiła” ok. 210 milionów dolarów – jak ogłosił w 2012 roku magazyn „Forbes”. Większość dochodów pochodzi ze sprzedaży jej biżuterii, kostiumów i dzieł sztuki. Gwiazda ma też swój własny zapach perfum „White Diamonds”. Inne źródła stanowią tantiemy z filmów. Po roli w „Kleopatrze” aktorka zawsze twardo negocjowała, by dostawać 10 procent zysków, które przyniesie produkcja.

Katarzyna Gruszczyńska, WP Kobieta

** Mam HIV i nie wstydzę się o tym mówić**

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.