Blisko ludziElżbieta II najdłużej panującym brytyjskim monarchą

Elżbieta II najdłużej panującym brytyjskim monarchą

Elżbieta II najdłużej panującym brytyjskim monarchą
Źródło zdjęć: © AFP

08.09.2015 16:13, aktual.: 08.09.2015 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W środę 9 września Elżbieta II stanie się najdłużej panującym monarchą
Wielkiej Brytanii. Tym samym pobije rekord ustanowiony przez swoją praprababkę królową Wiktorię,
która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni.

W środę 9 września Elżbieta II stanie się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Tym samym pobije rekord ustanowiony przez swoją praprababkę królową Wiktorię, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni.

Elżbieta współpracowała z trzynastoma premierami, przez ponad 60 lat była świadkiem licznych wydarzeń kształtujących historię Wielkiej Brytanii - od II wojny światowej po ataki terrorystyczne w Londynie, do których doszło 7 lipca 2005 roku.
- Trzeba być w odpowiednim wieku, aby pamiętać czasy, kiedy to nie ona była królową - powiedział królewski historyk i komentator Hugo Vickers.

Elżbieta II należy do ostatniego pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej, które nie uczęszczało do szkoły, tylko pobierało nauki w domu. Jest jednocześnie pierwszą królową w historii Zjednoczonego Królestwa, która wysłała maila i opublikowała wiadomość na Twitterze. Współpracowała z 13 brytyjskimi premierami, poczynając od Winstona Churchilla, a kończąc na obecnym premierze Davidzie Cameronie. Mimo podeszłego wieku Elżbieta II nadal podróżuje i występuje publicznie.

Podczas gdy królowa jest rozpoznawalna i cieszy się popularnością wśród poddanych, jej osobowość i poglądy pozostają dla większości tajemnicą. Będąc monarchą konstytucyjnym, musi stronić od komentowania wydarzeń politycznych. Zdarzało jej się jednak odstąpić od tej reguły, np. na kilka dni przed referendum niepodległościowym w Szkocji w 2014 roku, kiedy to wyraziła nadzieję, że głosujący będą "bardzo ostrożnie myśleć o przyszłości".
Jak podały władze pałacu Buckingham, 89-letnia królowa nie zamierza specjalnie świętować swojego rekordu. W środę wraz z księciem Filipem ma otworzyć nowe połączenie kolejowe w Szkocji i ma to być jedyne publiczne wystąpienie tego dnia.

Elżbieta II wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 roku. Miała wtedy 25 lat. Rządzi Wielką Brytanią w sposób bezkonfliktowy, unikając kontrowersji, poza zarzucaną jej nazbyt chłodną reakcją na śmierć byłej synowej księżnej Diany w sierpniu 1997 roku. Wbrew temu, co nakazuje królewski protokół, nie ogłosiła żałoby po jej śmierci.
Poddani zdołali jej to jednak wybaczyć i wciąż cieszy się dużą popularnością. W 2012 roku podczas obchodów diamentowego jubileuszu, czyli 60-lecia panowania Elżbiety, miliony Brytyjczyków maszerowały ulicami Londynu, śpiewając "Boże, chroń Królową".

(PAP), mmi/ ala/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także