GwiazdyErnest Hemingway - człowiek przeklęty

Ernest Hemingway - człowiek przeklęty

Ernest Hemingway - człowiek przeklęty
Źródło zdjęć: © AFP
21.07.2006 12:00, aktualizacja: 21.07.2006 13:03

107 lat temu urodził się Ernest Hemingway, wybitny pisarz i laureat Nagrody Nobla, człowiek, który uważał, że szczęście to po prostu dobre zdrowie i... zła pamięć.

21 lipca 1899 roku w Oak Park w USA przyszedł na świat Ernest Hemingway, wybitny pisarz i nowelista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1954 rok, człowiek, który uważał, że szczęście to po prostu dobre zdrowie i... zła pamięć.

Pierwsze utwory literackie Hemingwaya powstawały już w szkole. Potem został dziennikarzem gazety "Star", a w 1918 roku pojechał jako ochotnik na front włoski, gdzie został ciężko ranny.

Hemingway sporo podróżował, dużo czasu spędził w Paryżu, gdzie uczestniczył w życiu tamtejszej cyganerii artystycznej. Na jego twórczości silne piętno odcisnął udział w wojnie domowej w Hiszpanii, co zaowocowało m.in. jedną z jego najbardziej znanych powieści - "Komu bije dzwon".

W dziełach Hemingwaya nie brak elementów autobiograficznych, jest on m.in. uważany za przedstawiciela tzw. straconego pokolenia, ogarniętego pesymismem po I wojnie światowej, a jego powieść "Słońce też wschodzi" uznano za manifest tej generacji.
Hemingway był zapalonym myśliwym, uwielbiał też corridę. Trzykrotnie żonaty, często wdawał się również w romanse. Zawsze dążył do tego, by być we wszystkim, co robi, jak najlepszym i nie znosił, gdy jego własne ciało lub zdrowie stawiało mu ograniczenia (m.in. przez słaby wzrok nie mógł wstąpić do oddziałów amerykańskiej armii podczas I Wojny Światowej).

Pisarz uważał się także za "przeklętego" z powodu licznych mniej lub bardziej groźnych wypadków, które przydarzały mu się przez całe życie - m.in. poranił go rozpędzony koń, postrzelił się w nogę, przeżył kilka wstrząsów mózgu w związku z wypadkami samochodowymi, zranił go lew i doznał licznych obrażeń w związku z wypadkami lotniczymi...

Pod koniec życia Hemingway był bardzo wyniszczonym fizycznie człowiekiem, na co wpływ miało także jego pijaństwo. Równie marny był jego stan psychiczny, dlatego też nie widział dla siebie innej możliwości niż samobójstwo. Popełnił je 2 lipca 1961 roku strzelając sobie w głowę ze swej angielskiej dubeltówki...

Do najbardziej znanych dzieł Hemingwaya zaliczają się "Zielone wzgórza Afryki" (1935), "Śniegi Kilimandżaro" (1936), "Stary człowiek i morze" (1952) oraz Wyspy na Golfsztromie" (1970).

Źródło artykułu:WP Kobieta