FitnessEwolucja raka piersi

Ewolucja raka piersi

Ewolucja raka piersi

08.10.2009 21:25, aktual.: 31.05.2010 17:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas rozwoju raka piersi dochodzi do licznych mutacji w DNA komórek nowotworu, co napędza jego genetyczną ewolucję - informują naukowcy z Kanady na łamach czasopisma "Nature".

Podczas rozwoju raka piersi dochodzi do licznych mutacji w DNA komórek nowotworu, co napędza jego genetyczną ewolucję - informują naukowcy z Kanady na łamach czasopisma "Nature". Autorzy badań mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli zrozumieć zmiany zachodzące w komórkach guza podczas rozwoju choroby.

W trakcie postępu choroby nowotworowej, komórki guza potrzebują nowych mutacji, które umożliwią im szybki wzrost i rozprzestrzenianie się do innych narządów (powstawanie przerzutów).

Samuel Aparicio wraz z kolegami z Centrum Badania Raka w Vancouver przy pomocy metod sekwencjonowania DNA nowej generacji badał jakie mutacje pojawiają się w tzw. nowotworach piersi pozytywnych dla receptorów estrogenowych alfa. Ten właśnie typ guza stanowi około 15 procent wszystkich przypadków raka sutka. Próbki materiału genetycznego pobrano z biopsji wykonanej w momencie diagnozy i z guza wtórnego usuniętego tej samej pacjentce 9 lat później (po powstaniu przerzutów).

Naukowcy stwierdzili w DNA komórek guza wtórnego aż 32 mutacje, z czego 19 nowych w porównaniu do guza pierwotnego. Analiza porównawcza DNA i RNA wykazała, że w komórkach nowotworowych dochodzi również do zmian w ekspresji (aktywności) genów.

Na podstawie swoich obserwacji autorzy badań sugerują, że sekwencjonowanie (analiza materiału genetycznego) guzów pierwotnych przed rozpoczęciem terapii i zanim staną się inwazyjne, może pomóc w odnalezieniu genów odpowiedzialnych za początkowe stadia rozwoju złośliwości raka. Badanie jedynie próbek najbardziej złośliwych nowotworów, gdzie obecnych jest o wiele więcej mutacji, wymaga dużo większej liczby próbek i bardziej skomplikowanych analiz.

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)