Silne włosyFakty i mity o kobiecych włosach, ich zdrowiu i pielęgnacji. Czy znasz je wszystkie?

Fakty i mity o kobiecych włosach, ich zdrowiu i pielęgnacji. Czy znasz je wszystkie?

Częste mycie szkodzi włosom, szybko przyzwyczajają się one do kosmetyków, ponadto połamanych końcówek nie trzeba od razu obcinać. Te i wiele innych teorii na temat pielęgnacji włosów mogą wywołać w naszych głowach prawdziwą dezorientację. Jeżeli zastanawiasz się, co jest prawdą, a co fałszem, przeczytaj nasz tekst – zebraliśmy w nim najczęstsze fakty i mity o zdrowiu oraz kondycji włosów.

Źródło zdjęć: © Adobe Stock | blackday
Agnieszka Małgorzata Adamska

29.08.2023 | aktual.: 18.09.2023 11:24

MIT: Włosy przyzwyczajają się do pielęgnacji, przez co kosmetyki po pewnym czasie przestają działać.

Nie musisz obawiać się, że długie stosowanie jednej linii produktów do pielęgnacji włosów zmniejszy ich skuteczność. Kosmyki, podobnie jak skóra głowy, nie są w stanie "przyzwyczaić" się do działania substancji odżywczych - będzie ono zatem takie samo bez względu na czas ich stosowania. W takim razie skąd ten pomysł? Może to wynikać z faktu, że kiedy sięgałaś po konkretne kosmetyki w przeszłości, twoje włosy były w gorszej kondycji – w związku z tym efekt stosowania kosmetyku i odpowiedniej pielęgnacji był bardziej widoczny. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy włosy są już odpowiednio zadbane - zdrowe, sprężyste i odżywione włosy nie wykazują rewolucyjnych zmian, ale to wcale nie oznacza, że kosmetyki do pielęgnacji nie działają na nie odżywiająco. Jeżeli szampon i odżywka spełniają twoje oczekiwania, stosuj je nadal.

FAKT: Szampon do włosów może także odżywiać i wzmacniać.

Przywrócenie kosmykom czystości i świeżości to podstawowe zadanie szamponów, jednak warto wiedzieć, że niektóre z nich nie tylko myją, ale także pielęgnują, odżywiają i zapobiegają wypadaniu włosów. Warto czytać skład produktów, po które sięgamy. Jeżeli receptura szamponu zawiera witaminy, składniki mineralne czy wyciągi roślinne o właściwościach wzmacniających, możemy mieć pewność, że to produkt, który nie jest jedynie kosmetykiem do mycia. W składzie nowego szamponu Biotebal EFFECT znajdziemy formułę NutriProBiotinum i prebiotyk, które przywracają kosmykom siłę, sprężystość i zdrowy blask.

Częste mycie włosów nie wpływa negatywnie na ich kondycję, a odpowiednio dobrany szampon może ją znacznie poprawić.
Częste mycie włosów nie wpływa negatywnie na ich kondycję, a odpowiednio dobrany szampon może ją znacznie poprawić. © Adobe Stock | torwaiphoto

MIT: Włosów nie należy myć zbyt często.

To popularny mit, który słyszymy zwykle w kontekście włosów suchych, zniszczonych i przetłuszczających się – w każdym z tych przypadków częste mycie ma rzekomo jeszcze pogłębić istniejący problem. Na szczęście możemy śmiało obalić ten mit i myć włosy zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Częste mycie odpowiednio dobranym szamponem nie niszczy ani nie wysusza kosmyków, nie pobudza też pracy gruczołów łojowych. Co więcej, higiena skóry głowy jest bardzo ważna dla zdrowia włosów – usuwamy w ten sposób nie tylko sebum, ale też zanieczyszczenia i resztki kosmetyków do stylizacji, które obciążają pukle. Możesz więc myć głowę nawet codziennie bez obawy, że to im zaszkodzi.

FAKT: Nie wszystkie odżywki należy nakładać od połowy długości włosów.

Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że odżywka to kosmetyk do pielęgnacji kosmyków, a nie skóry głowy, dlatego nie nakładamy jej u nasady. Faktycznie zazwyczaj taki sposób aplikacji kosmetyku jest najbardziej wskazany, głównie dlatego, że wiele produktów o działaniu odżywczym ma bardzo bogatą formułę, która działa obciążająco i przyspiesza przetłuszczanie kosmyków. Jednak warto też pamiętać, że nie wszystkie odżywki działają tak samo – poszczególne produkty różnią się od siebie właściwościami oraz formułą, a co za tym idzie, czasem sposób ich nakładania może różnić się od ogólnie przyjętej reguły.

Zazwyczaj aplikujesz odżywkę od połowy długości włosów, aż po same końce? Sprawdź, czy kosmetyk, po który sięgasz, może być stosowny na całej ich długości oraz na skórze głowy. Dzięki temu produkt nie tylko odżywi i wygładzi kosmyki, ale też korzystnie wpłynie na ich cebulki.

Odżywkę Biotebal EFFECT można bez obaw nakładać nie tylko od nasady, aż po końce pukli, ale też na skórę głowy. Produkt przeznaczony jest do włosów ze skłonnością do plątania i wypadania. Formuła z biotyną, keracynem i kopexilem oraz polisacharydem i emolientem głęboko odżywia i wzmacnia włosy już od samych cebulek, a także przywraca im siłę i piękny, zdrowy wygląd.

 Zdrowe włosy to nie tylko higiena, pielęgnacja oraz szczotkowanie, ale także prawidłowa dieta i odżywienie od wewnątrz.
Zdrowe włosy to nie tylko higiena, pielęgnacja oraz szczotkowanie, ale także prawidłowa dieta i odżywienie od wewnątrz. © Adobe Stock

MIT: Połamane i rozdwojone końcówki można scalić.

Niestety, nie istnieje żaden magiczny sposób na zniszczone i rozdwojone końcówki. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wizyta u fryzjera i cięcie. Nie łudź się, że zregenerujesz połamane kosmyki za pomocą kosmetyków. Zniszczone końce włosów są martwe i żadna cudowna mikstura nie przywróci im życia oraz zdrowego wyglądu. Obcięcie końcówek ma jeszcze jedną zaletę – w ten sposób zapobiegniesz dalszemu łamaniu i rozdwajaniu się włosów na wyższych partiach. Zadbane i dobrze przystrzyżone wyglądają zdrowo, są silniejsze i bardziej sprężyste, a do tego lepiej wchłaniają składniki odżywcze zawarte w produktach do pielęgnacji. A zatem nie zwlekaj i jeżeli tylko zauważysz, że końce pukli zaczynają przypominać suche miotełki, ruszaj do fryzjera.

© materiały partnera

FAKT: Włosy potrzebują odżywienia także od wewnątrz.

Jeżeli twoje włosy potrzebują wsparcia, sama pielęgnacja może nie być wystarczająca. Słabe kosmyki to sygnał, że należy uzupełnić dietę w składniki odżywcze. Niedobory możesz uzupełnić, wzbogacając dietę o zdrowe, zróżnicowane pokarmy, a także sięgając po suplementy diety, które wspomogą i przyspieszą regenerację uszkodzonych pukli. Biotebal PLUS to preparat o sprawdzonej, zbilansowanej formule, który regeneruje i odżywia włosy, dodając im siły i zdrowego blasku. W składzie znajdziesz m.in. aminokwasy, witaminę B6, kwas foliowy, cynk, selen, miedź, żelazo, ekstrakt ze skrzypu polnego (doskonałe źródło krzemu) oraz biotynę (jedna tabletka zawiera maksymalną ilość biotyny dopuszczalną w suplementach w Polsce – 2 500 g). Stosowanie suplementu raz dziennie wpłynie na poprawę siły i witalności włosów. Połącz kurację z szamponem i odżywką Biotebal EFFECT żeby zwiększyć skuteczność w walce o silne włosy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
włosypielęgnacja włosówfakty i mity
Wybrane dla Ciebie