Farsz do uszek wyjdzie idealny. Dodaj jeden tajny składnik

Barszcz z uszkami to tradycyjna wigilijna zupa. Jak zrobić farsz do uszek? Wbrew pozorom przepis nie jest skomplikowany – wystarczy tylko zaopatrzyć się w dobrej jakości suszone grzyby leśne. Ważna jest też pewna prosta sztuczka, która doda smaku.

Uszka do barszczu nie są trudne w przygotowaniu
Uszka do barszczu nie są trudne w przygotowaniu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.12.2022 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Barszcz z uszkami to danie, bez którego wielu Polaków nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej. Co prawda w części regionów kraju zamiast niego jest zupa grzybowa, rybna, migdałowa lub "siemieniotka" - zupa z siemienia lnianego czy śląska "moczka". Mimo wszystko to właśnie barszcz z uszkami cieszy się największym zainteresowaniem i najczęściej pojawia się w polskich domach w święta.

Jak zrobić uszka? Oto najlepszy przepis

Jak zrobić uszka do barszczu? Okazuje się, że nie jest to bardzo trudne zadanie. Tradycyjnie uszka przygotowuje się z farszem z suszonych leśnych grzybów, czasem dodaje się do niego też kapustę kiszoną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciasto na uszka do barszczu przypomina zwykłe ciasto na pierogi. Potrzebujemy do niego: 320 g mąki pszennej, 170 ml gorącej wody, 2 łyżki oleju rzepakowego oraz sól do smaku (około ¼ łyżeczki). Mąkę należy przesiać do miski. Następnie dodajemy do niej sól i olej oraz wodę. Wyrabiamy ciasto ręcznie aż będzie gładkie, miękkie i elastyczne. Formujemy kulę, przykrywamy, żeby nie wyschło i odkładamy na około godzinę. Dzięki temu będzie się znacznie lepiej wałkować.

Jak zrobić farsz do uszek? Nie wylewaj wody z gotowania grzybów

Farsz do uszek klasycznie przygotowujemy z suszonych grzybów. Wybierzmy te dobrej jakości - najlepiej sprawdzą się podgrzybki, ewentualnie prawdziwki. Potrzebujemy ich około 60 g. Na liście składników jest też cebula, olej do smażenia, 800 g kapusty kiszonej, jeśli ją dodajemy oraz przyprawy – sól i pieprz do smaku (około 1/3 łyżeczki), a także 3-4 ziela angielskie i liść laurowy do kapusty.

Grzyby do uszek należy namoczyć dwiema szklankami wody i przykryć. Najlepiej zrobić to poprzedniego dnia wieczorem, dzięki temu będą się gotować tylko chwilę. Możemy też zalać je tego samego dnia i odstawić na godzinę - po tym czasie należy je gotować przez niecałe 30 minut pod przykryciem. Jeśli przygotowujemy uszka z kapustą, ważne, żeby po ugotowaniu grzybów nie wylewać wody. Dodajmy ją do odciśniętej kapusty razem z zielem angielskim i liściem laurowym i tak gotujmy przez około 45 minut. Następnie siekamy grzyby oraz kapustę bardzo drobno.

Drobno posiekaną w kostkę cebulę podsmażamy na oleju aż będzie szklista i miękka. Dodajemy grzyby lub grzyby z kapustą i smażymy razem przez kilka minut. Na koniec przyprawiamy solą i pieprzem.

Ciasto na uszka dzielimy na mniejsze porcje. Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy je na cienki placek, w którym wycinamy małe kółka. Nakładamy na nie małą łyżeczką wystudzony farsz, a następnie sklejamy uszka.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (4)