GotowaniePrzepisyFascynujące życie na "Batorym"

Fascynujące życie na "Batorym"

Fascynujące życie na "Batorym"

Florian Staszewski, etatowy fotograf z "Batorego", przez 20 lat dokumentował powojenne losy najsłynniejszego polskiego statku pasażerskiego. Na tych zdjęciach zachowało się wystawne życie towarzyskie polskich gwiazd, m.in. Elżbiety Czyżewskiej, która nim płynęła. Oglądamy też na przykład Miss Batorego, którą wybierano.

Florian Staszewski, etatowy fotograf z "Batorego", przez 20 lat dokumentował powojenne losy najsłynniejszego polskiego statku pasażerskiego. Na tych zdjęciach zachowało się wystawne życie towarzyskie polskich gwiazd, m.in. Elżbiety Czyżewskiej, która nim płynęła.

Oglądamy też na przykład Miss "Batorego", którą wybierano. W kadrze uchwycone również codzienne życie pasażerek.
Większość z tych fotografii nie była prezentowana publiczności przez ponad 50 lat!

(kg),(gabi), WP Kobieta

1 / 5

Anna German, Katarzyna Bovery i Katarzyna Sobczyk w kawiarni na m/s "Batorym", lata 60-te XX w.

Obraz
© Florian Staszewski/ Muzeum Emigracji w Gdyni

Kto się bawił na całonocnych balach na pokładzie transatlantyku, jakie rozrywki oferował symbol luksusu lat 50. i 60. PRL-u?
Zdjęcia dają niepowtarzalną okazję, by poznać wyjątkowy statek i jego znanych gości, min. piosenkarki Anny German.

Jesteśmy oprowadzani od rautów, przez sjesty na pokładzie słonecznym, obowiązkowe ćwiczenia przeciwpożarowe i ewakuacyjne dla pasażerów, po tajemnice kuchni i mostka kapitańskiego.

2 / 5

Bal kostiumowy na m/s "Batorym", 1954 rok

Obraz
© Florian Staszewski/ Muzeum Emigracji w Gdyni

Dodajmy, że na "Batorym" największą miłość swojego życia znalazła Hanka Ordonówna. Choć była mężatką, zakochała się w starszym oficerze Janie Strzemboszu.

Na transatlantyku spotkali się dwukrotnie - w 1938 i w 1942 roku. Za pierwszym razem mieli dla siebie tylko kilka dni na statku i dwa na lądzie, w Nowym Jorku.
Uczucie wybuchło na nowo cztery lata później.

3 / 5

Miss m/s "Batorego" świętuje za barem w towarzystwie kelnera, 1959 rok

Obraz
© Florian Staszewski/ Muzeum Emigracji w Gdyni

Możemy oglądać miss statku, która świętuje zwycięstwo za barem.

Zdjęcia pokazują życie pewnej społeczności, tworzonej przez pasażerów i załogę "Batorego", ale także wybitnych osobowości, takich jak kapitan żeglugi wielkiej, Tadeusz Meissner.

4 / 5

Kapitan Tadeusz Meissner z aktorką Elżbietą Czyżewską i artystkami z zespołu "Mazowsze" na pokładzie m/s "Batorego", 1963 rok

Obraz
© Florian Staszewski/ Muzeum Emigracji w Gdyni

Florian Staszewski znał "Batorego" jak mało kto - pływał na jego pokładzie przez ponad 20 lat. Swoją przygodę ze słynną jednostką rozpoczął po II wojnie światowej, gdy zatrudnił się w jednym ze studiów fotograficznych. Był członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Przez lata zgromadził niezwykłą kolekcję prac, prezentowanych na kilku indywidualnych wystawach.
Współpracował również z przemysłem filmowym jako autor dokumentacji na planach filmowych realizowanych na morzu, m.in. "Pasażerki" Andrzeja Munka.

5 / 5

M/s "Batory" wypływa z Gdyni - w tle Dworzec Morski - dzisiejsza siedziba Muzeum Emigracji w Gdyni, 1960 rok

Obraz
© Muzeum Emigracji w Gdyni

Wszystkie fotografie będą dostępne w internetowej bazie zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni, która już niebawem będzie udostępniona internautom z całego świata.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)