Blisko ludziFeministka. Kim jest i o co walczy? Koniec z krzywdzącymi stereotypami

Feministka. Kim jest i o co walczy? Koniec z krzywdzącymi stereotypami

Feministka walczy o równouprawnienie wszystkich osób w społeczeństwie.
Feministka walczy o równouprawnienie wszystkich osób w społeczeństwie.
Źródło zdjęć: © Pexels
29.09.2020 12:21

Feministka we współczesnym świecie walczy o odrzucenie uprzedzeń oraz krzywdzących stereotypów. Nie można zapominać o tych, które wiele lat temu przeciwstawiły się systemowi, dzięki czemu żyjące dzisiaj kobiety mogą się swobodnie uczyć i pracować na równi z mężczyznami. Bycie feministką nie oznacza nienawiści do płci przeciwnej – przede wszystkim chodzi o złamanie perspektywy wyłącznie patriarchalnej.

Wydaje się, że współcześnie feministka nie musi zmagać się z przeciwnościami losu podobnymi do tych sprzed wieku. Niestety sprawa okazuje się bardziej skomplikowana – w końcu feministka dąży do wolności, równości, sprawiedliwości dla wszystkich, przeciwstawia się dyskryminacji na różnych polach. Feminizm tym samym oznacza uwrażliwienie na nierówności społeczne poprzez uczenie szacunku do innych.

Feministka – wychowanie równościowe

Feministka sprzeciwia się wychowywaniu dzieci w nierówności płciowej. Zdaje sobie sprawę z tego, że stereotypy są szkodliwe i niebezpieczne. Sprzyja równościowemu wychowaniu, ponieważ uważa, że to szansa zmianę społeczną. Nie ma czegoś takiego, co wypada chłopcu, a coś dziewczynce – każdy może okazywać emocje i mieć przeróżne zainteresowanie. Dzieci wychowywane w ruchu równości w przyszłości nie będą miały problemów w rozróżnianiu niektórych problemów. Feministka w końcu unika dzielenia świata na kobiecy i męski.

Feministka – wybór i nieocenianie

Feministka zdaje sobie sprawę z tego, że wybór należy wyłącznie do niej. Wszystkim feministkom zależy na wyborze, który podważa krzywdzące stereotypy. Przeciwstawiają się mitowi urody, według którego kobiety powinny wyglądać według jednego wzorca. Samodzielne wybory są feministyczne, ponieważ nie czują przymusu i jednocześnie zwracają uwagę na to, aby żyć na własnych zasadach. Feministka nie ocenia cudzych zachowań – każdy posiada różne potrzeby, dlatego nie należy wtrącać się do spraw innych. W feminizmie wszyscy mają różne doświadczenia, inne podejście do pewnych spraw, więc każdy ma własną rację i nikomu nie narzucamy naszego punktu widzenia.

Feministka – reakcja na niesprawiedliwość i edukowanie

Feministka dostrzega nierówności, na które od razu reaguje i nie boi się pomóc. Warto wspierać swoje znajome czy koleżanki w pracy, gdy padają ofiarami gorszego, skandalicznego traktowania. Wiara w ofiary przemocy i ich wspieranie to kolejne przejawy feminizmu. Uzupełnianie wiedzy na temat feminizmu oraz dzielenie się wiadomościami z innymi, to także postawa godna podziwu, ponieważ oznacza dyskusję w pełnym tego słowa znaczeniu w pełnej perspektywie. Feministka nie jest niewidoczna, bo działa na rzecz równości językowej oraz sprawiedliwy opis świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także