Feng Shui – harmonia we wnętrzach

Feng Shui – harmonia we wnętrzach

Feng Shui – harmonia we wnętrzach
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
18.04.2008 13:15, aktualizacja: 25.04.2008 15:44

Według znawców Feng Shui źródła problemów, z którymi nie dajesz sobie rady należy szukać... w mieszkaniu, a dokładnie w jego rozkładzie lub wystroju.

Według znawców Feng Shui źródła problemów, z którymi nie dajesz sobie rady należy szukać... w mieszkaniu, a dokładnie w jego rozkładzie lub wystroju.

Czym jest Feng Shui?

Feng Shui to wywodząca się z starożytnych Chin sztuka aranżacji przestrzeni w taki sposób, aby zharmonizować przepływ energii energii życiowej chi. Tą samą nazwą określany jest również stan chi w danym pomieszczeniu - dobre feng shui lub złe feng shui.

Zielony smok i biały tygrys

Nie wiadomo dokładnie kiedy powstało Feng Shui. Przybliżoną datą jest 4000 r.p.n.e. Do zasad Feng – Shui stosowano się przy wyznaczaniu miejsc pochówku dla chińskich cesarzy oraz przy budowie pałaców. Mistrzowie Feng Shui Formy nawiązywali do świata zwierząt; kierowali się także topografią i historią. Nagrobki budowano w otoczeniu wzgórz (zachód symbolizował zielony smok, wschód – biały tygrys, północ – czarny żółw, południe – czerwony feniks). Za grobowcem znajdował się czarny żółw, czyli góra, a z przodu – czerwony feniks.

Również pałace budowano w odpowiednim, zgodnym z zasadami Feng Shui miejscu. Ich dobra lokalizacja zapewniała długie, pomyślne rządy. Aby wybudować pałac najpierw szukano zielonego smoka, czyli łańcucha zalesionych wzgórz, ciągnącego się na wschodzie lub po lewej stronie wybranego na budowę miejsca, potem na zachodzie szukano białego tygrysa, czyli niższego od smoka pasma górskiego. Idealny teren na postawienie pałacu to miejsce gdzie oba łańcuchy górskie wyginały się w podkowę.

Podstawy Feng Shui udoskonalił cesarski doradca Yang Yun Sang. Opracował pierwszy znany podręcznik dotyczący tej sztuki. Mistrz Sang zainspirował Wanga Chiha do rozwinięcia własnej sztuki Feng Shui – Feng Shui Kompasu. Chih nie mógł zastosować Feng Shu Formy w swojej rodzinnej okolicy, ponieważ było tam za mało wzgórz. Dlatego opracował własną, bardziej szczegółową metodę – Feng Shui Kompasu, zwanej też Szkoła Fukien i Min oraz metodą Sali Przodków. W Szkole Kompasu szczególną wagę przywiązywano do I Ching. Symbole I Ching znajdowały się na specjalnym kompasie, z którego można było odczytać potrzebne informacje. Dziś różnice między tymi dwoma szkołami Feng Shui prawie się zatarły.

Harmonia w mieszkaniu

W ostatnich latach wielu ludzi chcąc sobie zapewnić szczęście i pomyślność dostosowuje swoje miejsca zamieszkania do zasad tej starożytnej, chińskiej wiedzy. Nie każde mieszkanie ma układ zgodny z Feng Shui, jednak możemy próbować poprawić feng shui naszego lokum. Udrożnić przepływ Energii Chi tak, aby przynajmniej w jak najmniejszym stopniu nam zagrażał.

W domu nie powinno być bałaganu – stosy papierów, rzeczy walające się po podłodze odzwierciedlają bałagan w umyśle. Równie negatywny wpływ na mieszkańców ma woda kapiąca z kranów, skrzypienie drzwi. Przy planowaniu może okazać się pomocna siatka Bagua, zaznaczone są na niej osiem głównych planet, kierunki południe (jest ono kierunkiem jang i niebios) umieszczone jest zawsze na górze siatki bagua, a północ na dole) podział na jin i jang, pięć żywiołów. Siatkę bagua można nałożyć na plan mieszkania zgodnie z kierunkami świata; wtedy łatwo jest zorientować w jakich polach umieszczone są poszczególne pokoje.

Zdrowie

Kierunkiem odpowiadającym za zdrowie jest wschód. Belki na suficie powodują bóle głowy. Wąskie, długie korytarze, a także główne drzwi wychodzące na łazienkę lub kuchnię są przyczyną chronicznych kłopotów ze zdrowiem. Te problemy można rozwiązać za pomocą parawanów, luster czy tkanin (materiałem można zakryć belkę w suficie).

Miłość i przyjaźń

Za związki emocjonalne odpowiada południowo – zachodnie pole bagua. Osoby, które chcą z kimś się związać powinny w południowo zachodniej części swojego mieszkania postawić coś solidnego i stabilnego np. kryształy, świece. Lepiej nie stawiać tam roślin. Bardzo ważnym miejscem w domu jest sypialnia. Jeśli w jej pobliżu znajduje się łazienka, drzwi do niej powinny być zawsze zamknięte. W sypialni nie powinny znajdować się lustra, ponieważ wprowadzają dyskomfort dla osób w niej śpiących.

Aby zniwelować ich negatywny wpływ powinno się je zakrywać na noc. Niewskazane są także ciężkie meble, gdyż powodują one niepotrzebny nacisk. Ważne jest również to aby sypialnia znajdowała się jak najdalej od wejścia.

Pamiętajmy, aby nie gromadzić niepotrzebnych rzeczy pod łóżkiem. Może to być powodem chorób, bezsenności. Nieporządek pod łóżkiem powoduje bałagan w naszym życiu.
Jeśli sypialnie dzieci i rodziców sąsiadują ze sobą to powodują to konflikty międzypokoleniowe. Zaradzić temu można zamykając drzwi gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, lub przełożyć je tak żeby otwierały się od siebie.

Finanse

Pole odpowiedzialne za sytuację materialną znajduje się na południowym wschodzie. W tym miejscu powinno się wystrzegać palenia świec. Zamiast metalowych mebli lepiej postawić tam drewniane. Na ścianie warto zawiesić zdjęcia lasów, drzew, roślin; a w drzwiach dzwonki. Ponadto pomocne w odnoszeniu finansowych sukcesów są chińskie monety – okrągłe, z kwadratowymi dziurkami w środku. Trzyma się je w portfelu razem z wyciągami z konta bankowego, książeczkami czekowymi.

Jeżeli ktoś chce dokładnie dostosować swoje mieszkanie do zasad Feng Shui to powinien zasięgnąć rady specjalisty. W tym celu warto skonsultować się ze stowarzyszeniami Feng Shui. Prawdziwy mistrz Feng Shui praktykuje je co najmniej 5 lat i zna zarówno Szkołę Formy jak i Kompasu.

Źródło artykułu:WP Kobieta