Feng Shui w kuchni

Feng Shui w kuchni

Feng Shui w kuchni
Źródło zdjęć: © Archiwum
29.06.2005 14:00, aktualizacja: 03.04.2018 13:50

Staranna aranżacja kuchni pod okiem uzdolnionego architekta, stylowe meble czy najnowszej klasy sprzęt gospodarstwa domowego to zapewne marzenie nie jednej gospodyni.

Staranna aranżacja kuchni pod okiem uzdolnionego architekta, stylowe meble czy najnowszej klasy sprzęt gospodarstwa domowego to zapewne marzenie nie jednej gospodyni. Jednak czynniki te nie są jedynymi elementami, które wpływają na nasze pozytywne odczucia. Kuchnią, podobnie jak każdą inną przestrzenią naszego życia "opiekują się" energie, które, jeśli stworzyć im przyjazne środowisko, wpływają dobroczynnie na nasze samopoczucie.

Wierzyć czy nie wybór należy do każdego z nas, ale warto nie zapominać, że to właśnie starożytni Chińczycy dali początek nowej sztuce życia - Feng Shui. I po dziś dzień wielu aranżerów przestrzeni ufa ich pierwotnym wytycznym, tworząc "zdrowe miejsca", w których spotykają się dobre energie i witalność. Według Feng Shui (sztuki wiatru i wody), nasze wewnętrzne szczęście można wzmocnić poprzez harmonijne współżycie z otaczającym środowiskiem.

Tajemne siły kuchni...
Większość czasu, jaki panie (i niektórzy - dzięki Bogu - panowie) spędzają w domowych pieleszach stanowi niemal permanentny pobyt w kuchni. Śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja, gotowanie, zmywanie - te, dla niektórych banalne obowiązki domowe, czynią z kuchni dominujące miejsce. I właśnie zgodnie z naukami Feng Shui kuchnia istotnie jest najważniejszą przestrzenią w domu. Starożytni znawcy tych nauk, widzieli analogię między budową ludzkiego ciała a architekturą ogniska domowego. Kuchnia jest zatem dla mieszkania, tym czym serce dla ciała.

Jeśli budujesz dom i chcesz wzbogacić swoje życie o pozytywne siły tkwiące w otaczającej cię przestrzeni, potraktuj poważnie to, co na ten temat mówią znawcy chińskich mądrości.

Kuchnia skierowana na wschód wzmacnia działanie symbolizującego ją żywiołu - ognia, zwrócona zaś na południe potęguje tzw. Qi kuchni (czyli kosmiczną energię tego miejsca). Takie aranżacje zalecane są przez architektów, skierowanie zaś kuchni na południowy-wschód jest rozwiązaniem niebezpiecznym dla naszej pomyślności materialnej. Przestrzeń ta jest bowiem traktowana jako obszar bogactwa i dobrobytu, zatem "napełnianie" jej żywiołem ognia, może grozić zniszczeniu tych elementów naszego życia.

Dla właściwego przepływu energii ważne jest również sąsiedztwo poszczególnych pomieszczeń. Istnieje bowiem przekonanie, iż niewłaściwe łączenie przestrzeni może rodzić w naszym życiu komplikacje.

Dla kuchni - siedliska ognia - najgorszym sąsiadem jest łazienka (symbolizująca żywioł wody). Negatywnemu ścieraniu się energii obu tych pomieszczeń można zapobiec, okładając łączącą je ścianę płytkami ceramicznymi, które mają niejako zatrzymać przenikanie się tych sił.

Nie każda jednak z nas ma możliwość aranżacji swojego ogniska domowego zgodnie z zaleceniami chińskich mędrców, szczególnie jeśli tym ogniskiem jest 30-metrowe mieszkanko na jakimś ponurym blokowisku. Możesz jednak zadbać choć o aranżacje samego pomieszczenia, co w praktyce Feng Shui jest równie istotne.

Powietrze, światło, barwy...
To, jak urządzisz swoich kilka kuchennych metrów kwadratowych też może wpłynąć na pomyślność, szczęście oraz zdrowie domowników.

Zacznij od odpowiedniego oświetlenia! Nie zapełniaj kuchni małymi, punktowymi, albo co gorsza kolorowymi lampkami, bo to nie miejsce na takie nastrojowe światełka.

Takie rozwiązania rozpraszają tylko twoja uwagę, zorganizuj sobie tak pracę, aby kuchnia była oświetlana w sposób jednorodny. Najgorsze zaś z punktu widzenia aranżacji światła i przepływu powietrza są tzw. ślepe aneksy; bez okien, ciasne pomieszczenia szumnie nazywane kuchniami. By ułatwić właściwą cyrkulację, która również wpływa na nasze samopoczucie, nad kuchenką należy zainstalować okap. Pochłania on przy tym nieprzyjemne aromaty.

Nadając swojej kuchni barw, wykorzystaj do tego nie tylko fantazję, ale i praktyczne zalecenia Feng Shui.

Unikaj czerwieni, która jest przecież kolorem ognia, symbolu tego pomieszczenia. Takie zaakcentowanie "ognistości" kuchni, może negatywnie wpłynąć na twoje emocje oraz działające tu siły dynamiczne. Krwiste czerwienie i amaranty możesz za to swobodnie zastąpić spokojnymi barwami ziemi - odcieniami brązu, żółci czy zieleni.

I wreszcie serce kuchni - niegdyś solidny piec, współcześnie kuchenka (do tego coraz częściej elektryczna). Ten niezastąpiony już dziś element wyposażenia, wokół którego koncentruje się większość czynności wykonywanych w kuchni to według nauk Feng Shui symbol źródła bogactwa domu.

Powinnaś zadbać o to, by kuchenka była ustawiona tak, by stojący przy niej kucharz, mógł swobodnie widzieć drzwi.

Ma to ogromne znaczenie dla komfortu przygotowujących posiłki, nikt ich bowiem nie zaskoczy. Jeśli jednak nie da się przestawić mebli, powieś wówczas nad kuchenką lustro, w którym zawsze będziesz mogła zobaczyć wchodzących do kuchni.

Równie niekorzystnym dla kuchenki sąsiadem jest okno, Feng Shui tłumaczy to bowiem w ten sposób, iż światło słoneczne i przeciągi mogą mieć negatywny wpływ na przygotowywane potrawy. I jeszcze jedna złota zasada - używaj zawsze wszystkich palników, ponieważ te, które nie są przez ciebie wykorzystywane w codziennych czynnościach, są w myśl teorii starożytnych Chińczyków uznawane za chore przestrzenie.

Być może dla wielu tajemna witalność i wszystkie te pozytywne siły życiowe są niczym innym, jak wymysłem znudzonych architektów, jednak warto chyba czasem przełamać własny sceptycyzm, by spróbować nadać swojemu życiu trochę życiodajnej energii. Powieszenie małego lustra lub melodyjnych dzwoneczków nie jest przecież ani wielce kosztowne, ani tym bardziej szczególnie pretensjonalne. Może być natomiast przyjemną zabawą z tradycją i kuszeniem dobrego losu.

(Agnieszka Buczak)

Źródło artykułu:WP Kobieta