GwiazdyFinaliści nagrody literackiej Nike 2006

Finaliści nagrody literackiej Nike 2006

"Dwukropek" Wisławy Szymborskiej oraz "Warunek" Eustachego Rylskiego znalazły się wśród książek zakwalifikowanych do finału Nagrody Literackiej NIKE 2006.

Finaliści nagrody literackiej Nike 2006
Źródło zdjęć: © AFP

"Dwukropek" Wisławy Szymborskiej oraz "Warunek" Eustachego Rylskiego znalazły się wśród książek zakwalifikowanych do finału Nagrody Literackiej NIKE 2006.

Listę 7 książek, spośród których wyłoniony zostanie laureat nagrody, ogłoszono w Warszawie. Pozostałe tytuły zakwalifikowane do finału to: "Paw królowej" Doroty Masłowskiej, "Ta chmura powraca" Piotra Matywieckiego, "Wszystkie języki świata" Zbigniewa Mentzla, "Wołoka" Mariusza Wilka oraz "Lubiewo" Michała Witkowskiego.

"Paw królowej" Doroty Masłowskiej
Z bohaterami "Pawia królowej" dzieje się właśnie to, co po ogłoszeniu "Wojny polsko-ruskiej" działo się z Masłowską. Gotuję kartofle na maszynce, jeżdżę na rowerze składanym bez przerzutek - mówiła.

"Ta chmura powraca" Piotra Matywieckiego
O tomie wierszy Piotra Matywieckiego "Ta chmura powraca" mówi się, że to poezja miejska. W jego wierszach znajdziemy liczne miejskie rekwizyty: winda, "milion otwartych bram", domofon, linia metra, plac śródmiejski.

"Wszystkie języki świata" Zbigniewa Mentzla
Na kartach powieści pojawia się wiele miejsc, które rozpozna każdy, kto zna Warszawę. Szybko się jednak okazuje, że "Wszystkich języków świata" nie można ograniczać do zręcznej żonglerki kilkoma lokalnymi rekwizytami.

"Warunek" Eustachego Rylskiego
"Warunek" to powieść na pozór klasyczna - z dwoma przeciwstawnymi charakterami na pierwszym planie i z panoramą wielkich batalii XIX wieku w tle. Rzecz rozgrywa się w roku 1812, roku klęski Napoleona pod Moskwą.

"Dwukropek" Wisławy Szymborskiej
Jest kilka takich tajemnic, które w poezji Szymborskiej wracają nieustannie. To wielkie tematy, ale niemal w ogóle nie padają tu wielkie słowa.
* "Wołoka" Mariusza Wilka*
"Wołoka" składa się z trzech części: "Zapisków sołowieckich", "Karelskiej tropy" i "Dziennika północnego". Chociaż zebrane w tomie teksty ukazywały się w czasopismach w ciągu ostatnich lat, zebrane w książkę tworzą spójny obraz.

"Lubiewo" Michała Witkowskiego
To jedna z najgłośniejszych powieści ubiegłego roku. Książka o środowisku gejowskim, bogatej i różnorodnej subkulturze, taki "ciotowski Decameron" - jak pisali niektórzy krytycy. Głośną karierę książka zawdzięcza po części właśnie śmiałemu opisowi pewnej obyczajowości, która tak otwarcie chyba się dotychczas do literatury nie przedostawała.

Jurorom przewodniczy krytyk literacki i długoletni redaktor miesięcznika "Twórczość" - Henryk Bereza. Oprócz niego, książki do nagrody nominują: Izabella Cywińska, Tadeusz Drewnowski, Andrzej Makowiecki, Tadeusz Sobolewski, Marian Stala, Małgorzata Szpakowska, Piotr Wierzbicki i Marek Zaleski.

Wręczenie nagród - 1. października w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem Nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.

Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu Nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia, i do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu.

Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły oraz czek na kwotę 100 tysięcy złotych.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)