Firany tanie i ładne - gdzie takie kupić?

Firany tanie i ładne - gdzie takie kupić?

Firany tanie i ładne - gdzie takie kupić?
Źródło zdjęć: © iStock.com | KatarzynaBielasiewicz
04.09.2018 14:54

Tanie nie oznacza gorsze, to wiadomo od dawna. Budżet nie zawsze decyduje o tym, czy wnętrze jest eleganckie i przytulne. Ważne jest wyczucie smaku, dzięki któremu nawet tanie firany czy gadżety dodadzą pomieszczeniu uroku, a przy tym kieszeń nie ucierpi.

Tanie firany – gotowe czy na metry?

Zdarza się, że ogólny koszt firan na metry i gotowych jest porównywalny. Zazwyczaj jednak te metrażowe dostępne będą w nieco niższych cenach.

Z czego to wynika? Gotowe firanki są zupełnie wykończone. Mają zaobrębione boki, nierzadko obszyte tasiemkami, a także elementy ułatwiające upinanie firan, czyli przelotki, szelki albo tasiemki ściągające. Z kolei tanie firanki z metra pozostają niewykończone, a ich obrobienie wiąże się z dodatkowymi kosztami obejmującymi akcesoria pasmanteryjne oraz opłacenie krawca. Kupując firanki metrażowe, oszczędzą na pewno ci, którzy potrafią samodzielnie je wykończyć lub nie przeszkadza im surowe cięcie, które sprytnie chowają za stylową zasłoną.

Nie zawsze jednak cena jest kryterium wyboru między firanami gotowymi a metrażowymi. Te pierwsze bowiem są wygodne w wieszaniu i układaniu, jednak nie zawsze ich wymiary pasują do rozmiaru okna. Tanie firany na metry łatwiej dopasować do niestandardowych wymiarowo okien.

Tanie firany w sklepie lub na bazarku

Zarówno gotowe, jak i metrażowe tanie firany można kupić w sklepach. Są to sklepy specjalizujące się w dekoracjach okiennych albo markety, które mają dział poświęcony tej tematyce. Zazwyczaj próbki firan wywieszone są na wystawach, dzięki czemu nie trzeba sprawdzać każdego opakowania czy rozwijać firanki na belce.

Nierzadko zdarza się również, że w mniejszych miejscowościach i dużych miastach organizowane są targi i bazary, na których również pojawiają się sprzedawcy tanich firan. Ceny oferowane przez nich są bardzo konkurencyjne, a jakość materiałów porównywalna do tych ze sklepu. Minusem kupowania tanich firan na bazarkach jest to, że wyeksponowane są na zewnątrz, a przez to niekiedy się brudzą.

Tanie firany w sklepie internetowym

Innymi miejscami, gdzie znaleźć można tanie firany, są sklepy internetowe. Łatwo znaleźć je przede wszystkim na portalach licytacyjnych. Proponowane przez nie ceny są również bardzo korzystne. W internecie kupić można zarówno tanie firany gotowe, jak i te cięte z metra.

Jednak choć zakupy w internecie dziś są bezpieczne, a sprzedawcy elastyczni, to nadal istnieje pewna możliwość pomyłki i otrzymania czegoś zupełnie innego lub uszkodzonego. Osoby podchodzące do tematu empirycznie, nie sprawdzą również namacalnie jakości oferowanych materiałów tanich firan.