Jak obliczyć wskaźnik BMI? Sprawdź, co oznacza dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
Zapotrzebowanie kaloryczne oznacza, ile dokładnie kilokalorii należy spożyć, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Chcąc zapewnić sobie odpowiednią ilość energii, musisz wiedzieć, co jeść i w jakich ilościach oraz jak zadbać o aktywność fizyczną. Pomocnym elementem w obliczeniu codziennego zapotrzebowania jest wskaźnik BMI.
10.02.2020 | aktual.: 11.02.2020 15:13
Jak obliczyć wskaźnik BMI?
BMI to nic innego jak wskaźnik masy ciała (Body Mass Index), który stosuje się wyłącznie u osób dorosłych dla oceny prawidłowego przyrostu wagi. Obliczenie BMI:
BMI = waga/(wzrost w metrach)^2
Przedziały wskaźnika BMI:
BMI < 18,5; niedowaga
18,5 ≤ BMI ≤ 24,9; waga prawidłowa
25 ≤ BMI ≤ 29,9; nadwaga
BMI > 30; otyłość.
Śledząc powyższe wytyczne, można z łatwością zrozumieć czy nastawić się na zredukowanie ilości kalorii albo wprost przeciwnie, należy dodać porcję kalorii.
Waga docelowa
Do kolejnego kroku, który wyjaśnia, w jakich normach powinien mieścić się współczynnik BMI, należy obliczanie wagi docelowej, czyli NMC. Dzięki temu dowiesz się, ile masz nadprogramowych kilogramów lub ile powinnaś przytyć.
NMC = wzrost (cm) – 100 – 0,5x [wzrost – 150]
Zobacz także: Prosty test sznurka pomoże ocenić, czy jesteś za gruby
PPM – Podstawowa Przemiana Materii
W przypadku PPM otrzymasz informację, ile kalorii potrzebujesz, aby utrzymać odpowiednią wagę oraz podtrzymać podstawowe funkcje życiowe.
PPM [kcal] = 665,09 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,67 x wiek)
CPM – Całkowita Przemiana Materii
Musisz także obliczyć, ile energii potrzebujesz do wszystkich codziennych czynności oraz aktywności fizycznej. Do obliczeń należy użyć współczynnika k.
Wartość współczynnika k:
- 1,2 osoba chora, leżąca w łóżku;
- 1,4 praca siedząca, niska aktywność fizyczna;
- 1,6 praca stojąca, umiarkowana aktywność fizyczna;
- 1,75 aktywny tryb życia – regularne ćwiczenia;
- 2 bardzo aktywny tryb życia (codzienne ćwiczenia);
- 2,4 osoby zawodowo uprawiające sport.
CPM = k x PPM
Od czego zależy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?
Tak naprawdę dziennie zapotrzebowanie kaloryczne zależy od indywidualnych potrzeb. Zależy zarówno od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej, ale również od klimatu, w którym żyjemy. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta w okresie ciąży czy karmienia piersią oraz w czasie rekonwalescencji.
Jak zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne?
Chcąc zaspokoić codzienne zapotrzebowanie kaloryczne, należy spożywać pełnowartościowe i zbilansowane posiłki. Oczywiście oznacza to również, że nie wolno korzystać z tzw. pustych kalorii. Unikaj tłustych dań i słodzonych produktów, ponieważ złe kalorie jedynie na chwilę dostarczają energii i nie wzbogacają organizmu w żadne witaminy. Odrzucając szkodliwe produkty, zadbasz o swoje ciało oraz o samopoczucie, a także nie narazisz się więcej na szereg chorób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl