Formy spędzania wolnego czasu przez młodzież
Współczesne formy spędzania czasu wolnego przez młodzież nie napawają optymizmem – udział telewizji, komputera i urządzeń mobilnych w planowaniu wolnych wieczorów i weekendów jest dominujący. Czy nowe media wypełniają życie nastolatków? Sięgamy do wyników badań.
Jak młodzież spędza wolny czas?
Odkąd popularne stały się środki masowego przekazu wyposażone w atrakcyjne audiowizualne formy oddziaływania, sposoby, w jakie młodzież spędza czas wolny, zaczęły się zmieniać. Korzystanie z internetu stanowi ważny czynnik w rozwoju zainteresowań nastolatków. Nie jest to jednak jedyny rodzaj aktywności podejmowanej przez młodych ludzi, którzy – wbrew pozorom – nie rezygnują również ze sportu oraz czytania książek.
To, jak młodzież spędza wolny czas, zależne jest od wielu czynników, m.in. od miejsca zamieszkania, pochodzenia społecznego, stylu życia rodziców czy rodzaju szkoły, do której uczęszcza. Nie bez wpływu na preferencje pozostaje też wiek, bo wraz z nim zmieniają się priorytety. Duże różnice w zakresie wybieranych form spędzania czasu wolnego odnotowuje się również między nastolatkami różnej płci.
Bierne formy spędzania wolnego czasu przez młodzież
Z regularnie prowadzonych badań wynika, że młodzież preferuje bierne spędzanie wolnego czasu. Powszechny dostęp do internetu zmniejsza potrzebę wychodzenia z domu i spotykania się ze znajomymi. Nie znaczy to, że zanikają interakcje między rówieśnikami. Relacje interpersonalne kwitną, ale w sieci. Rozmowy odbywają się za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych.
W social mediach toczy się życie nastolatków – niektórzy z nich są cały czas online. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach ustalono, że większość osób młodych w wieku 13-29 lat na przeglądaniu Facebooka, Instagrama i innych popularnych portali spędza 0,5-1 godz. dziennie. Są jednak i takie, które deklarują korzystanie z mediów społecznościowych przez 3,5-5 godz. w ciągu dnia.
Nastolatkowie (zwłaszcza chłopcy) tuż po przyjściu ze szkoły często zasiadają przed komputerem po to, by grać w gry. Dziewczęta chętniej wybierają programy i seriale w telewizji. Oprócz komputera i telewizji popularną formą spędzania wolnego czasu przez młodzież jest kino.
Aktywne formy spędzania wolnego czasu przez młodzież
Wbrew pozorom, młodzież nie stroni od aktywności fizycznej, która pojawia się w rankingach najczęściej wybieranych form spędzania czasu wolnego zaraz po mediach. Nastolatkowie deklarują, że nie są im obce takie rozrywki, jak wycieczki piesze i rowerowe, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, pływanie i narciarstwo.
Młodzież korzysta także z rozmaitych form dokształcania i samodoskonalenia. Coraz większy nacisk na tę sferę kładzie się choćby w szkołach, które przedstawiają bogate oferty aktywności pozalekcyjnych dla uczniów. Zainteresowaniem cieszą się zajęcia w klubach sportowych, nauka gry na instrumentach, nauka języka obcego, zajęcia taneczne i plastyczne, kółka teatralne, informatyczne i przyrodniczo-turystyczne, a także nauka śpiewu.
Choć stan czytelnictwa w Polsce od lat jest alarmujący, młodzież ciągle jeszcze za atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu uznaje lekturę. Odsetek jest jednak niewielki (w badaniach raczej nie przekracza 10 proc.), a nastolatkowie rzadko sięgają po książki inne niż omawiane na lekcjach języka polskiego.