Trwa ładowanie...

Gadżety, które zadbają o uśmiech. Nawet jeśli masz aparat lub protezę

Aparat ortodontyczny i proteza zębowa to rzeczy, które nie należą do najtańszych i dodatkowo zależy od nich zdrowie zębów i atrakcyjność uśmiechu. Dlatego właśnie warto zainwestować w odpowiednie narzędzia, które pomogą w codziennej higienie. Przy okazji podpowiemy, jak korzystać z nich w efektywny sposób

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Białe zęby i piękny uśmiech to wizytówka każdej kobietyBiałe zęby i piękny uśmiech to wizytówka każdej kobietyŹródło: Shutterstock
dkm1s6k

Pomoc fal dźwiękowych

Aparat ortodontyczny służy do fizycznej poprawy wyglądu twarzoczaszki, a więc koryguje zaburzenia stawów szczękowych, krzywe lub stłoczone zęby i inne tego typu dolegliwości. Proteza zębowa ma na celu uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Za tym wszystkim idzie również poprawa komfortu psychicznego. Jak o każde rzeczy, tak również o aparat i protezę trzeba dbać. Jak najlepiej to zrobić? Przede wszystkim istotne jest odpowiednie czyszczenie.

Tu z pomocą przychodzą szczoteczki soniczne, które są szybsze od klasycznych urządzeń działających na zasadzie rotacji, a także mają smuklejsze główki, dzięki czemu dotrą w najdalsze zakamarki jamy ustnej. Generują fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 260 Hz, które wprawiają w drganie cząsteczki śliny i pasty. Mikroskopijne bąbelki z ogromną siłą uderzają w ściany zębów. Klasyczne szczoteczki elektryczne wykonują ruchy oscylacyjne, a w przypadku sonicznych mamy do czynienia z ruchami wymiatającymi. Dzięki temu są skuteczniejsze i dokładniejsze, co ma znaczenie zwłaszcza przy aparacie ortodontycznym.

W przypadku protezy zębowej szczoteczka soniczna również sprawdzi się bardzo dobrze ze względu na swoją szybkość i moc. Oczywiście należy tu pamiętać również o używaniu odpowiednich past do mycia zębów i protez. Specjaliści zalecają mycie dwa razy w ciągu dnia. Szczoteczka soniczna będzie także dobrym wyborem dla starszych osób, które np. z powodów zdrowotnych nie mogą wykonywać intensywnych ruchów.

dkm1s6k

Efekt prawie jak u dentysty

Podstawą każdego zabiegu dentystycznego jest dokładne oczyszczenie jamy ustnej, które wykonuje się przy pomocy wody będącej pod ciśnieniem. Ta jest wystrzeliwana ze specjalnej dyszy, a całość przypomina działaniem tradycyjne myjki ciśnieniowe. Urządzenie, o którym mowa to irygator. Podczas czyszczenia końcówka powinna być skierowana prostopadle do zębów i w bezpiecznej odległości od dziąseł oraz elementów aparatu ortodontycznego. Nawet po dokładnym myciu i użyciu nici dentystycznych między zębami mogą pozostać resztki pokarmu a z irygatorem można je łatwo usunąć. Irygator pomoże również utrzymać w czystości protezę, ale tu również należy obchodzić się z nim ostrożnie.

Kupując to urządzenie, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Wyróżniamy stacjonarne, bezprzewodowe i podłączane bezpośrednio do armatury. Warto postawić na sprzęt dający duże możliwości regulacji. W niektórych modelach są takie dodatki jak specjalne końcówki do pielęgnacji aparatów ortodontycznych oraz skrobaki do języka. Woda używana do zabiegu nie powinna być zbyt gorąca lub zbyt zimna, ponieważ może podrażnić dziąsła i zęby, a także powodować dyskomfort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dkm1s6k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dkm1s6k