FitnessGainer na masę mięśniową. Poznaj zalety odżywki gainer

Gainer na masę mięśniową. Poznaj zalety odżywki gainer

Gainer na masę mięśniową. Poznaj zalety odżywki gainer
Źródło zdjęć: © iStock.com | CobraCZ

19.09.2018 20:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gainer jest odżywką wyprodukowaną z myślą o osobach o szczupłej sylwetce, które chcą rozbudować swoją tkankę mięśniową. Może zastąpić posiłek, ponieważ zawiera białko i węglowodany. Jaki jest skład odżywki gainer i kiedy jej stosowanie jest uzasadnione?

Co to jest gainer?

Gainer jest odżywką, którą stosuje się najczęściej w czasie zwiększania masy ciała. Składa się w głównej mierze z białek i węglowodanów, ze znaczną przewagą tych drugich makroskładników. Najbardziej popularne gainery występują w proporcjach 4:1 lub 3:1, co oznacza, że na 4 lub 3 gramy węglowodanów przypada 1 gram białka.

Gainer uzupełnia codzienny jadłospis, może stanowić także osobny posiłek w ciągu dnia. Jedna porcja gainera bowiem, około 50 gram, odpowiada jednemu pełnowartościowemu posiłkowi. Dzięki regularnemu stosowaniu gainerów można przybrać na masie od 8 do 10 kilogramów.

Ze względu na stosunkowo niską cenę gainerów, często sięgają po nie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem czy siłownią. Warto jednak pamiętać, aby przy wyborze gainerów nie kierować się głównie ceną, a składem. Bo dzięki pełnowartościowemu białku i odpowiednio dobranym węglowodanom, można uzyskać zadowalające efekty.

Skład odżywki gainer

Gainer to przede wszystkim spora dawka węglowodanów. W odżywkach typu gainer znajduje się zazwyczaj mieszanka glukozy z maltodekstryną. Zaletą tych węglowodanów jest to, że trawią się bardzo szybko, co dodatkowo nie obciąża układu pokarmowego. Poza tymi składnikami do gainerów dodaje się również skrobię woskową, hydrolizowaną skrobię kukurydzianą, a także owies. Białko, które jest drugim istotnym składnikiem odżywki, to zazwyczaj koncentrat białka serwatkowego.

Wzbogacone wersje gainerów mogą zawierać izolaty lub hydrolizaty białka serwatkowego. Gainer na masę może zawierać również inne dodatki, takie jak kreatyna czy tauryna. Produkty z wyższej półki wzbogacone są o olej MCT, który podnosi wartość energetyczną odżywki, a dodatkowo nie obciąża układu pokarmowego.

Gainer czy białko?

Podstawowa różnica między gainerem a białkiem jest taka, że ten pierwszy bazuje głównie na węglowodanach, których w białku jest bardzo niewielka ilość. Odżywki białkowe powodują przyrost masy mięśniowej, natomiast gainery ze względu na wysoką wartość energetyczną przede wszystkim pozwalają na zwiększenie intensywności i długości treningów.

Wybór między białkiem a gainerem zależy od wyjściowej budowy ciała i zakładanych celów. Osoby szczupłe zdecydowanie powinny wybrać gainer, natomiast osoby o wysokiej wadze powinny sięgnąć po białko.

Dla kogo są przeznaczone produkty gainer?

Odżywki typu gainer są przeznaczone dla osób o typie budowy ciała ektomorficznej. Drobne, szczupłe ciało, zwłaszcza ręce i nogi, to znak rozpoznawczy ektomorfików. Spożywanie gainerów pozwoli takim osobom przybrać na masie.

Gainery w dietach na masę pozwolą dostarczyć taką ilość kalorii, jakiej przeciętna osoba nie byłaby w stanie skonsumować w ciągu dnia. Dodatkowo gainery świetnie sprawdzają się po treningach jako zwykły posiłek, który dostarczy organizmowi odpowiednią ilość białek i łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także