Trwa ładowanie...

Galliano ukarany - zapłaci 6 tys. euro

Słynny projektant mody John Galliano został skazany
na 6 tys. euro grzywny w zawieszeniu. Paryski sąd uznał byłego dyrektora artystycznego Diora za
winnego antysemickich wypowiedzi. Podczas odczytywania wyroku artysty nie było na sali rozpraw.

Galliano ukarany - zapłaci 6 tys. euroŹródło: AP
d3k1xcp
d3k1xcp

Słynny projektant mody John Galliano został skazany na 6 tys. euro grzywny w zawieszeniu. Paryski sąd uznał byłego dyrektora artystycznego Diora za winnego antysemickich wypowiedzi. Podczas odczytywania wyroku artysty nie było na sali rozpraw. Po wysunięciu pod adresem Galliano oskarżeń o publiczne wypowiadanie antysemickich inwektyw dom mody Diora w marcu zwolnił Brytyjczyka.

Pierwszy incydent z udziałem Galliano miał miejsce w barze "La Perle" w paryskiej dzielnicy Marais w październiku 2010 roku. Projektant obraził młodą kobietę antyżydowskimi wyzwiskami. Historia powtórzyła się w lutym tego roku w tym samym barze, gdy Brytyjczyk, będąc pod wpływem alkoholu, obrzucił siedzącą obok niego parę antysemickimi inwektywami.

Według mediów, Galliano powiedział do nich: "Brudne żydowskie gęby, powinniście nie żyć". Para natychmiast poinformowała o incydencie policję i ówczesny dyrektor artystyczny Diora został zatrzymany.

Sąd uznał projektanta za winnego "publicznej zniewagi ze względu na pochodzenie, przynależność religijną, pochodzenie rasowe lub etniczne".

d3k1xcp

Galliano został skazany w zawieszeniu na grzywnę w wysokości 6 tys. euro: 2 tys. euro za pierwszy incydent oraz 4 tys. euro za drugi. Nie będzie musiał jednak płacić tej sumy, jeśli w ciągu pięciu lat nie popełni wykroczenia.

W czerwcu Galliano przeprosił przed sądem za swoje zachowanie oraz stanowczo potępił rasizm i antysemityzm. Incydenty ze swoim udziałem tłumaczył uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i leków, a także przepracowaniem i żałobą po przyjacielu Stevenie Robinsonie.

Po obejrzeniu nagrania, na którym obraża gości paryskiego baru, projektant powiedział: "Nie pamiętam tego. Na nagraniu widzę osobę, która potrzebuje pomocy. Ten mężczyzna to nie John Galliano, to skorupa Johna Galliano". "Nigdy nie żywiłem takich poglądów, nigdy tak nie myślałem" - dodał.

(PAP/ma)

d3k1xcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k1xcp