Garderoby szyte na miarę
Garderoba jest pomieszczeniem niepomijanym obecnie przez żadnego architekta. Mały, zazwyczaj osobny pokoik zastępujący klasyczną szafę na ubrania to prawdziwe wyzwanie dla projektantów wnętrz. Pomieszczenie, które pozwala ogarnąć zasoby swojej garderoby, stwierdzić co w niej mamy, a także co nie jest nam potrzebne, czego nie nosimy.
Garderoba jest pomieszczeniem niepomijanym obecnie przez żadnego architekta. Mały, zazwyczaj osobny pokoik zastępujący klasyczną szafę na ubrania to prawdziwe wyzwanie dla projektantów wnętrz. Pomieszczenie, które pozwala ogarnąć zasoby swojej garderoby, stwierdzić co w niej mamy, a także co nie jest nam potrzebne, czego nie nosimy.
Osobom dysponującym osobnymi pomieszczeniami przeznaczonymi na garderoby i schowki można polecić bardzo wygodne rozwiązanie jakim są otwarte regały na których ustawiamy różnej wielkości pudła-najczęściej kartonowe, wiklinowe bądź ratanowe kosze z dodatkową opcją opisu poszczególnych schowków. Niewątpliwą zaletą współczesnych garderob jest możliwość regulacji pólek, które można tym samym dostosować do rozmiarów pudeł i pojemników.
Pozornie możemy odnieść wrażenie, że posiadanie garderoby wymaga dodatkowej powierzchni. Tego typu zabudowa nie musi jednak zabierać więcej miejsca niż łącznie zabiorą porozstawiane w mieszkaniu szafy, w których trudno będzie ulokować rzeczy o nietypowych gabarytach.
Sama garderoba bowiem obok podstawowego zastosowania może łączyć w sobie funkcję gospodarcze jako miejsce na dodatkowe domowe akcesoria jak: deska do prasowania czy maszyna do szycia. Oprócz starannie posegregowanych ubrań może zawierać lustro czy toaletkę. Projektanci zalecają jej zlokalizowanie w pobliżu sypialni i łazienki. W zależności od powierzchni którymi dysponujemy można wydzielić jedną dużą garderobę dla wszystkich domowników, bądź mniejsze w każdej sypialni.
Ciekawym rozwiązaniem jest jej umieszczenie w pomieszczeniu posiadającym okno. Z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ garderoby wymagają dobrej wentylacji. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie ważną rzeczą jest aby często uchylać drzwi od zabudowy, tak aby zapewnić jej odpowiednią wentylację.
Dysponując ograniczoną przestrzenią warto wykorzystać dla jej aranżacji istniejące wnęki ścienne, wolną przestrzeń pod schodami lub skosy dachu na poddaszu. Przy odpowiednim doborze i skompletowaniu wnętrza zabudowy znajdziemy w niej miejsce na wszystko, także na mniejsze części garderoby, takie jak paski czy krawaty oraz najbardziej narażone na gniecenie ubrania – męskie koszule. Producenci proponują specjalne wydzielone półki wysuwane z relingiem lub czołem, często na szerokość koszuli i krawatu. Wygospodarowanie takich pojedynczych półek przeznaczonych tylko na koszule i inne dodatki zapewnia zachowanie jakości ubrań oraz ułatwia łatwą orientację w ich położeniu, nawet wówczas gdy jesteśmy zaspani.
Niewątpliwą zaleta garderoby są odpowiednio poukładane i zawieszone ubrania, których nie potrzebujemy prasować po zdjęciu z wieszaka. Doskonałym rozwiązaniem są w tym przypadku wysuwane wieszaki.
Zainstalowane we wnętrzu garderoby drewniane kosze służące do przechowywania butów, ręczników, pościeli, półki jako idealne miejsce na bluzki i swetry, pionowe szuflady na paski i krawaty to akcesoria, które z pewnością pozwolą zapanować nad garderobą całej rodziny.
Ważnym elementem nowoczesnej garderoby jest jej oświetlenie, ważne tak ze względów estetycznych jak i funkcjonalnych. Najczęściej to technologie oświetlenia jarzeniowego, halogenowego i LED, często w różnych kolorach podnoszących estetyczną jakość pomieszczenia. Aranżując garderobę możemy w tym celu wykorzystać system rurowy bądź kolumnowy. Zaletą systemu rurowego jest możliwość regulacji między sufitem a podłogą, który tym samym można łatwo dopasować do określonej wysokości pomieszczenia. Łatwy montaż i demontaż tego systemu pozwala przenosić garderobę do innego pomieszczenia , jest to niezwykle ważne podczas przeprowadzki. System kolumnowy zaprojektowany został w oparciu o najnowsze trendy światowego wzornictwa aluminiowego . Dzięki niemu można zaaranżować wnętrze na dwa sposoby: o lekkim wyglądzie typu light i solidnej konstrukcji typu heavy. Systemy aluminiowe posiadają bardzo rozbudowaną kolorystykę, dzięki czemu możemy z łatwością dopasować fronty zabudowy do każdego rodzaju wnętrza.