Blisko ludziGdy przyszła mama nie może jeść

Gdy przyszła mama nie może jeść

Całkiem straciłaś apetyt, mdli Cię na widok jedzenia, a waga od początku ciąży prawie się nie zmieniła! Jak temu zaradzić?

Gdy przyszła mama nie może jeść

*Rozwijający się w Tobie organizm dziecka potrzebuje wielu składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, byś przestrzegała teraz zdrowej i urozmaiconej diety. Powinnaś jeść to, co wartościowe: warzywa, owoce, chude mięso, ryby, nabiał, ale co zrobić, gdy na samą myśl o śniadaniu dostajesz mdłości, a widok ryby czy porcji jarzyn, które jeszcze do niedawna uwielbiałaś, teraz wywołuje tylko niechęć? Coraz mniej *Okazuje się, że zamiast jeść więcej niż przed ciążą, jesz mniej! Z niepokojem patrzysz na wagę, która ostatnio nawet nie drgnęła i martwisz się, że Twoje dziecko nie dostanie niezbędnych mu do rozwoju wszystkich składników odżywczych. Czy słusznie?
* Ważna jest jakość *Na szczęście na początku ciąży liczy się nie ilość tego, co zjadasz, ale jakość. Pamiętaj, że jesz teraz nie tyle za dwoje, ile dla dwojga. *Rozwijające się w Tobie dziecko jest jeszcze maleńkie, dlatego w pierwszym trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się w stosunku do okresu przed ciążą. Dopiero później będziesz potrzebować około 300–400 kcal więcej. Musisz jednak od początku zadbać, by w jadłospisie znalazły się wszystkie niezbędne składniki, takie jak tłuszcze, węglowodany, białko, witaminy i składniki mineralne. *Jeżeli do tej pory odżywiałaś się zdrowo, nie musisz szczególnie zmieniać swojej diety.
Jeśli jednak w pierwszych tygodniach ciąży zamiast wzrostu apetytu masz problemy z jedzeniem, cierpisz na mdłości albo nawet zdarzają Ci się wymioty, nie denerwuj się. Pociesz się tym, że tego typu kłopoty gnębią prawie połowę ciężarnych! Na szczęście w znakomitej większości wypadków nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na maleństwo.

Skąd te kłopoty *Najprawdopodobniej przyczyną mdłości, a nawet wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). *Najczęściej tego typu problemy zdarzają się u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. *Mdłości szczególnie silne są rano – stąd zresztą nazwa „poranne mdłości”. Niektóre kobiety doświadczają ich jednak nie tylko po obudzeniu się, ale także w godzinach południowych, a nawet przez cały dzień.
*
Jak sobie pomóc *Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. *Wszelkie leki i witaminy, które zażywasz, muszą być zaordynowane przez lekarza. U większości kobiet tego typu problemy z jedzeniem trwają tylko przez pierwszy trymestr ciąży. Warto na ten czas zmienić nieco swój styl życia i sposób odżywiania, żeby zminimalizować dolegliwości
.
Jeśli jednak nie masz apetytu dłużej niż przez kilka dni, a do tego dołączają się wymioty, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza.
* To niebezpieczne Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla Ciebie, i dla dziecka. Jeśli przez dłuższy czas wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych.* Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu, podawanie dożylne wody, glukozy i elektrolitów.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Jacek Lisawa, ginekolog położnik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)