Gdzie i po co Polacy wyjeżdżają najczęściej?
Ponad połowa dorosłych Polaków (61 proc.) była co najmniej raz za granicą. Najczęściej wyjeżdżamy jako turyści i w poszukiwaniu zarobku. Jako cel najchętniej obieramy kraje europejskie, głównie Niemcy.
Ponad połowa dorosłych Polaków (61 proc.) była co najmniej raz za granicą. Najczęściej wyjeżdżamy jako turyści i w poszukiwaniu zarobku. Jako cel najchętniej obieramy kraje europejskie, głównie Niemcy - wynika z sondażu CBOS.
Liczba osób deklarujących zagraniczne wyjazdy rośnie. Jak obliczyli autorzy badania, w początkach lat 90. taki wyjazd na koncie miała niespełna połowa dorosłych Polaków, dziś jest to ponad połowa (61 proc.).
Za granicę jeżdżą niemal wszyscy badani przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (96 proc.) oraz Polacy pracujący na własny rachunek (95 proc.). Rzadziej wyjeżdżali rolnicy (31 proc.) i robotnicy niewykwalifikowani (35 proc.).
Polacy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec. W ciągu ostatnich 20 lat był tam co trzeci dorosły Polak (33 proc.). Często odwiedzamy też Czechy (20 proc.), Słowację (13 proc.) i Włochy (12 proc.).
Najczęściej opuszczamy kraj jako turyści - dotyczy to 62 proc. podróżujących za granicę. Kolejny dominujący cel wyjazdów to poszukiwanie zarobku - mówi o tym 22 proc. wyjeżdżających. Według danych CBOS, w ostatnich 20 latach za granicą pracowało 13 proc. wszystkich Polaków.
Trzecim z kolei celem wyjazdów były odwiedziny krewnych lub przyjaciół, wskazane przez co piątego (19 proc.) wyjeżdżającego, wypoczynek (16 proc.) i zakupy (13 proc.).
W porównaniu z wynikami badania prowadzonego w chwili wstąpienia Polski do UE widać, że coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę do pracy, a coraz mniej - na zakupy i "na handel" - zauważyli autorzy badania.
Niewiele ponad połowa z Polaków, którzy byli za granicą, potrafi się porozumiewać w języku obcym (57 proc.).
Sondaż przeprowadzono od 2 do 5 listopada na 979 osobach - reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.