Gdzie wyrzucić filtr do wody? Nieświadomie popełniamy błąd

Dzbanki filtrujące wodę nie tylko przyczyniają się do ograniczenia produkcji plastikowych butelek, ale także pozwalają domownikom cieszyć się świeżą i zdrową wodą z kranu. Nie każdy jednak wie, gdzie wyrzucić zużyte filtry. Choć są wykonane z plastiku, nie nadają się do recyklingu w całości.

Gdzie wyrzucamy zużyty filtr?
Gdzie wyrzucamy zużyty filtr?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Aby cieszyć się skutecznym działaniem dzbanka filtrującego wodę, ważne jest regularne wymienianie filtrów. Nie tylko zapewnia to właściwe działanie urządzenia, ale także chroni przed rozwojem bakterii. Kiedy je wymieniać?

W większości przypadków dzbanki posiadają specjalną kontrolkę, która określa dokładną datę wymiany. Zwykle dzieje się to średnio co 4 tygodnie. Ale co zrobić ze zużytymi filtrami?

Wielu użytkowników dzbanków filtrujących popełnia błąd, wrzucając niepotrzebne już filtry do pojemnika na surowce wtórne. To niewłaściwa praktyka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie wylać olej po smażeniu? Tłuszcz nie powinien trafić do zlewu lub toalety

Jak prawidłowo utylizować filtry?

Obudowa zużytego filtra, wykonana z plastiku PP (5), powinna trafić do kosza na metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty) - pod warunkiem że uda nam się ją oddzielić. Materiał filtrujący znajdujący się wewnątrz należy zawsze wyrzucić do pojemnika na odpady mieszane (kolor czarny). Jeśli wyrzucamy filtr w całości - tak samo.

Niektórzy producenci oferują również możliwość zwrotu zużytych wkładów w specjalnych punktach recyklingowych.

Co ciekawe, wewnętrznej części filtra, zawierającej węgiel aktywny, nie trzeba od razu wyrzucać do kosza. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą o tym, że węgiel aktywny ze względu na swoją dużą porowatość i zdolność do utrzymywania wilgoci, może być wykorzystywany jako dodatkowy składnik podłoża roślin doniczkowych.

Co jeszcze wrzucamy do żółtego pojemnika?

Co do zasady, w żółtym pojemniku powinny lądować odpady wykonane z metalu i tworzywa sztucznego. Do takich kontenerów bez obaw można wrzucać plastikowe butelki, puszki, worki foliowe, a także opakowania po jogurtach i margarynie.

Należy uważać jednak na powszechnie powielane błędy - butelki po olejach przemysłowych czy puszki z resztkami farby, nie mogą trafiać do kontenera oznaczonego kolorem żółtym. Tego rodzaju odpady powinny zostać oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), celem utylizacji.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
filtry do wodyodpadysegregacja odpadów

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)