Gdzie wyrzucać waciki? Nagminnie popełniany błąd
Gdzie wyrzucasz waciki kosmetyczne? Niewiele osób wie, gdzie tak naprawdę jest miejsce tego odpadu. Mnóstwo ludzi zapomina, że w ich przypadku zasada segregacji zmienia się w zależności od dwóch czynników.
Segregowanie śmieci staje się coraz bardziej istotne w kontekście rosnących wymagań ekologicznych w Polsce. Nowe przepisy regulują znajomość zasad przez mieszkańców, co wpływa na skuteczność systemu gospodarki odpadami.
Niestety bardzo często nie wiemy, gdzie powinniśmy umieścić konkretny produkt. Tak jest też w przypadku wacików kosmetycznych - nagminnie wyrzucamy je do niewłaściwego pojemnika na odpady.
Wiesz, gdzie wyrzucić wacik kosmetyczny? Sprawdź się!
Pierwszym błędem, gdy mowa o wacikach kosmetycznych, jest ich wyrzucanie do toalety. Nie rozpuszcza się w wodzie i może nawet zatkać kanalizację. Ten niewielki produkt, który zwykle jest mieszanką włókien bawełnianych i poliestrowych, może być kłopotliwy przy utylizacji. Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze płatki kosmetyczne są wykonane w 100 proc. z bawełny, nie wyrzucajmy ich do odpadów bio. Tak samo sprawa wygląda, gdy waciki, nawet bawełniane, są nasiąknięte kosmetykami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie wyrzucić stłuczoną szklankę? Nie popełnij tego błędu
W przypadku gdy waciki są zużyte, albo też wytworzone nie tylko z bawełny, wyrzucamy je do odpadów zmieszanych. Warto zastanowić się nad zakupem wielorazowych wacików lub specjalnych bambusowych ręczników do demakijażu, które można prać. W taki sposób zredukujemy liczbę odpadów.
Skutki nieprzestrzegania zasad segregacji śmieci
Nieodpowiednia segregacja śmieci wciąż jest problemem dla wielu mieszkańców, a konsekwencje mogą być dotkliwe finansowo. Jak wskazuje Business Insider, nieprawidłowe sortowanie może skończyć się karą sięgającą czterokrotności obecnych stawek. Masowe kontrole, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, mają na celu zwiększenie efektywności recyklingu oraz zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych.
Podkreśla się, że niewłaściwe segregowanie odpadów prowadzi do emisji metanu, co przyczynia się do ocieplenia klimatu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.