Gdzie wyrzucić pudełko po jajkach? Łatwo o błąd

Gdzie wyrzucić wytłaczankę po jajkach?
Gdzie wyrzucić wytłaczankę po jajkach?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Photoaurich
oprac. KPL

30.04.2024 13:04, aktual.: 30.04.2024 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy jajka kupowało się tylko u gospodarza lub na targowiskach, wytłaczanki były w ciągłym obiegu - używano ich wielokrotnie. Dziś najczęściej lądują w koszu na śmieci. Chociaż zazwyczaj są kartonowe, nie zawsze powinny trafić do kontenera na papier.

Jajka, które możemy kupić w marketach, dyskontach czy mniejszych sklepach spożywczych i na targowiskach, zazwyczaj umieszczane są w trzech rodzajach opakowań. Najpopularniejsze wytłaczanki zrobione są z tektury, następne w kolejności - z plastiku, zdarzają się też wciąż styropianowe. Warto wiedzieć, jak je segregować, by przysłużyć się planecie i przestrzegać obowiązujących w Polsce zasad.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak segregować opakowania po jajkach?

Najłatwiej recyklingowi poddaje się tektura. Wytłaczanki z tego materiału - o ile są czyste - wrzucamy po prostu do pojemnika na papier. Mają wówczas dużą szansę zostać przerobione na inne wyroby lub ponownie stać się opakowaniem na jajka. Uwaga! W przypadku gdy pojemnik jest pobrudzony jajkiem czy innym tłuszczem, musi trafić do odpadów zmieszanych, o czym przypomina serwis ecoekonomia.pl. Tę informację potwierdza także strona segregujna5 agregująca zasady segregacji odpadów w Warszawie.

Co ciekawe, tekturowe opakowania można również rozerwać na małe kawałki i wrzucić do kompostu. Karton jest źródłem węgla, czyli tzw. brązowej materii wykorzystywanej w kompostowaniu.

Opakowanie z plastiku - znów - o ile są czyste - powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Tutaj również wyrzucamy opakowania styropianowe. Warto jednak pamiętać, że je recyklinguje się najtrudniej, dlatego powinny być ostatecznym wyborem przy zakupie jajek.

Gdzie wyrzucić jajka?

Część osób zastanawia się pewnie, co z samymi jajkami. Skorupki - zarówno z jaj surowych, jak i gotowanych, wyrzucamy do odpadów bio. Ale już zawartość jaj - białko, żółtko (także np. zepsute) - powinna trafić do śmieci zmieszanych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (109)
Zobacz także