Nawet 5 tys. zł mandatu. Polacy nagminnie wyrzucają je do śmieci

Nawet 5 tys. zł mandatu. Polacy nagminnie wyrzucają je do śmieci

Czego nie wyrzucać do kontenerów na śmieci?
Czego nie wyrzucać do kontenerów na śmieci?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
25.03.2024 13:50, aktualizacja: 26.03.2024 08:09

Segregacja śmieci jest niezwykle ważna nie tylko ze względów ekologicznych, ale również finansowych. Nie robiąc tego właściwie, narażamy się bowiem nie tylko na zwiększenie opłat za ich utylizację, ale również na mandat, który może wynieść nawet 5 tys. zł.

Wiele mówi się o właściwej segregacji śmieci. Przedstawiciele gmin, którzy odpowiadają za ten temat, starają się edukować w tej kwestii mieszkańców. Niektórzy wciąż popełniają wiele błędów. Niestety za niektóre z nich grozi nam naprawdę dotkliwa kara finansowa. Zdradzamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Nie wyrzucaj elektrośmieci do kosza

Jednym z największych "grzechów" właścicieli gospodarstw domowych jest wyrzucanie do kosza elektrośmieci. Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie należy tego robić. Co więcej, część z nas nie wie, co się do nich zalicza.

Elektrośmieciami nazywamy bowiem wszystkie urządzenia, które są zasilane prądem lub bateriami. Są to m.in. małe oraz duże AGD, sprzęt RTV, telefony komórkowe, baterie, a nawet żarówki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bez obaw – nie musimy przechowywać nieużywanych lub zepsutych produktów w domu. Gminy zobowiązane są bowiem do wyznaczenia specjalnych miejsc, do których mieszkańcy powinni je wyrzucać.

Mandat z niewłaściwe wyrzucanie elektrośmieci

Firmy specjalizujące się w odbiorze odpadów z naszych domów w każdej chwili mogą zgłosić gminom nieprawidłowo posegregowane przez nas śmieci. To z kolei może wiązać się z podniesieniem nam stawki za ich wywóz, a nawet mandatem.

Niestety najbardziej dotkliwa kara grozi nam w przypadku wyrzucenia do naszych przydomowych pojemników elektrośmieci. W tym przypadku musimy bowiem liczyć się z grzywną sięgającą nawet 5 tys. zł.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta