Gdzie wyrzucić karton po mleku? Wielu popełnia błąd

Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Źródło zdjęć: © archiwum prywatne | archiwum prywatne

16.05.2024 13:18, aktual.: 16.05.2024 13:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O tym, że segregacja śmieci jest ważna, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Zdarza się jednak, że nie wszyscy znają reguły poprawnego umieszczania odpadów do odpowiednich kontenerów. Zatem dziś przypominamy, gdzie wyrzucić karton po mleku.

Karton po mleku to opakowanie, które często budzi wątpliwości podczas segregacji śmieci. Choć z pozoru wydaje się, że powinien trafić do pojemnika na papier, to prawda jest inna. Gdzie zatem wyrzucić karton po mleku, aby postępować zgodnie z zasadami recyklingu?

Opakowania po mleku, sokach czy innych napojach, potocznie nazywane kartonami, są w rzeczywistości opakowaniami wielomateriałowymi. Oprócz papieru, który stanowi większość ich składu, zawierają również cienkie warstwy plastiku i aluminium. Te dodatkowe materiały zapewniają szczelność i chronią zawartość przed zepsuciem. Zatem karton po napoju nie powinien lądować w niebieskim kontenerze na papier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie wyrzucić karton po mleku?

Jeśli opakowanie po mleku lub soku nie powinno znaleźć się w kontenerze z makulaturą, pojawia się pytanie - gdzie je wyrzucić? Z odpowiedzią przychodzi dr Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

- Karton po mleku czy sokach (tzw. tetrapak) wyrzucamy do frakcji tworzyw sztucznych i metali, czyli do żółtego pojemnika. Chociaż sama nazwa mogłaby wskazywać na to, że takie opakowanie wykonane jest wyłącznie z papieru, to w rzeczywistości zbudowane jest też z innych materiałów – oprócz papieru (ok. 60 proc. składu) będą to także powłoki z tworzywa sztucznego czy aluminium. Są to zatem tzw. opakowania wielomateriałowe - składają się z co najmniej dwóch różnych warstw materiałów, których nie da się rozdzielić ręcznie i które tworzą integralną całość - zdradziła ekspertka w rozmowie z portalem wroclaw.pl.

Dr Weronika Urbańska dodała również, że przed wyrzuceniem opakowań wielomateriałowych, takich jak kartony po mleku, należy je opróżnić, jednak nie ma konieczności ich mycia. Warto za to dobrze je zgnieść, aby zaoszczędzić miejsce w pojemniku na odpady.

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Właściwa segregacja odpadów ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska. Dzięki recyklingowi oszczędzamy surowce naturalne, zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska oraz ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Recykling to nie tylko sposób na pozbycie się odpadów, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość naszej planety. Poprzez recykling możemy ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko, chronić zasoby naturalne i budować bardziej zrównoważoną gospodarkę.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także