Blisko ludziJeśli popęka, gdzie wyrzucić? Łatwo się pomylić

Jeśli popęka, gdzie wyrzucić? Łatwo się pomylić

Gdzie wyrzucić potłuczone szkło?
Gdzie wyrzucić potłuczone szkło?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe Stock

13.05.2024 10:00, aktual.: 14.05.2024 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Segregacja śmieci większości z nas weszła już w krew. Wiemy, że czysta makulatura powinna lądować w niebieskim kontenerze, a plastiki i tworzywa sztuczne w żółtym. Gdzie jednak wyrzucić potłuczone szkło lub zużyte żarówki?

W dzisiejszych czasach segregacja śmieci to standard, co jest jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ wszyscy powinniśmy dbać o naszą planetę. W wielu blokach i wspólnotach mieszkalnych są specjalne kontenery na różne rodzaje odpadów. 

Wiadomo, że żółty oznacza plastik, niebieski — papier, do zielonego powinno się wrzucać szkło, a do brązowego bioodpady bez plastikowych worków. Odpady zmieszane zazwyczaj są w szarych lub czarnych kubłach. Niektóre przedmioty potrafią jednak sprawiać trudność. Nie zawsze wiadomo, gdzie wyrzucić potłuczone lustro, tubkę po paście czy żarówki. Gdzie należy je umieszczać?

Gdzie wyrzucić pęknięte lustro?

Wydawałoby się, że skoro lustro wykonane jest ze szkła, to powinno trafić do pojemnika z tym właśnie tworzywem. Nic bardziej mylnego. Potłuczone szkło (w tym również pęknięte lustro) należy umieścić w koszu na odpady zmieszane

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kubki, talerze, naczynia żaroodporne, szklane przedmioty (w tym te potłuczone, jak np. lustro), a także porcelana, mimo że wyglądają podobnie do szkła, nie mogą być wyrzucane do tego samego pojemnika. Ze względu na różnice w składzie chemicznym i temperaturze topnienia, wszystkie te przedmioty powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucić zużyte żarówki?

Zużyte żarówki to kolejny dylemat osób, które chcą prawidłowo segregować śmieci. Choć aż 90 proc. żarówek nadaje się do recyklingu, nie można ich wyrzucać do zwykłego kosza, gdyż zawierają szkodliwe substancje. Żarówki to elektrośmieci, dlatego powinny trafić do specjalnego pojemnika lub punktu odbioru zużytego sprzętu elektrycznego.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Problematyczne odpadki — gdzie je wyrzucić?

Wciąż dużo osób boryka się z problemem odpowiedniej segregacji kartonów po mleku. Chociaż z wierzchu są one wykonane z materiału przypominającego czysty papier, w środku znajduje się tworzywo sztuczne, dlatego też najlepiej po zużyciu mleka zgnieść karton, zakręcić go, a następnie umieścić w koszu na plastiki.

Podobnie jest z tubką po paście do zębów oraz pojemnikach po aerozolach, które lądują w żółtym koszu na śmieci. Nie inaczej wygląda sytuacja z buteleczkami po lakierach do paznokci, które ze względu na swoją zawartość powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także