Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Nagminnie popełniamy błąd
Jeśli chcemy zadbać o środowisko, segregacja śmieci stanowi absolutną podstawę. Jednak nie jest zadaniem banalnym. Intuicyjnie wydawać by się mogło, że woreczek po ryżu czy kaszy ma trafić do plastików. Nic bardziej mylnego.
Edukacja z zakresu dbania o środowisko w Polsce niestety kuleje. Dlatego, mimo dobrych chęci, często popełniamy błędy w kwestii segregacji śmieci.
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?
Sprawa nie jest banalna, ponieważ istnieje wiele pułapek. Największy problem występuje zazwyczaj w przypadku segregacji odpadów kuchennych, czyli opakowaniach po produktach spożywczych. Często składają się bowiem z wielu różnych materiałów.
Ale wydawać by się mogło, że z woreczkami po ryżu czy kaszy sprawa jest jasna. Wiele osób bez mrugnięcia okiem klasyfikuje je do plastiku. Okazuje się, że to błąd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto wiedzieć, że woreczki, w które pakowany są ryż czy kasza, są tworzywem sztucznym z zawartością związku chemicznego o nazwie bisfenol A, który jest również składową metalowych puszek, plastikowych butelek czy sprzętów elektronicznych. Właśnie z tego względu puste woreczki powinno się wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Szkodliwa substancja w woreczkach na ryż
Ponadto warto dysponować wiedzą o bisfenolu A i traktować ją poważnie, gdyż z najnowszych danych badawczych wynika, że obecność tej substancji chemicznej znacznie przekracza dopuszczalne poziomy bezpieczeństwa dla zdrowia.
Może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy i hormonalny, wywoływać alergie skórę, a nawet powodować zmniejszoną płodność. Unia Europejska pracuje już nad tematem. Tymczasem warto wysypywać ryż z woreczka prosto do garnka i nie gotować go w plastiku.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl