Genialny patent na koperek. Urośnie błyskawicznie

Genialny patent na koperek. Urośnie błyskawicznie

Koperek to najłatwiejsze zioło do uprawy
Koperek to najłatwiejsze zioło do uprawy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.05.2023 13:01, aktualizacja: 21.05.2023 17:46

Koperek to jedno z najpopularniejszych i zarazem najłatwiejszych w uprawie ziół. Nadaje się jako dodatek do ziemniaków, zup, marynat czy sosów. Można używać go do niemalże każdej potrawy.

Koperek to jednoroczne zioło, które w sezonie jest stałym bywalcem na stołach wielu Polaków. Obficie posypuje się nim młode ziemniaki i orzeźwiające chłodniki. To też składnik wielu sosów i dressingów. Jest bardzo zdrowy, dlatego też może być używany bez ograniczeń.

Jak wyhodować koperek?

Wyhodowanie koperku jest bardzo proste. Można zasadzić go w przydomowym ogródku, ale wyrośnie i w domu. Niestety, kiełkowanie kopru nie należy do najszybszych. Można za to skutecznie przyśpieszyć ten proces. Jest na to jeden prosty, ale bardzo skuteczny trick. Polega na pozbyciu się z nasion kopru nadmiaru olejku eterycznego (to właśnie on odpowiada za spowolniony proces kiełkowania).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nasiona kopru należy włożyć do materiałowego woreczka, np. gazy, dostępnej w każdej aptece. Następnie, gazę z nasionami trzeba wymoczyć w wodzie o temperaturze wynoszącej 50 stopni Celsjusza. Powinny spędzić tam przynajmniej 2 minuty. Po upływie 2 minut gazę wraz z nasionami należy przenieść do pojemnika z zimną wodą i trzymać je tam przez 48 godzin.

Po dwóch dniach, nasiona należy osuszyć i przełożyć do ziemi. Pierwsze pędy będzie można zauważyć po zaledwie dwóch tygodniach, niezależnie od tego, czy koperek zostanie zasiany w mieszkaniu, czy w ogródku. Po miesiącu będzie gotowy do użycia.

Jak i kiedy siać koperek?

Koperek należy zasiać w ziemi, w dołku o głębokości 1,5-2 centymetrów. Najlepszy czas na sianie koperku to czas pomiędzy 15 kwietnia a 10 sierpnia. Przed zasianiem, warto zwilżyć i ręcznie spulchnić ziemię. Najlepsza gleba dla koperku to ta zasadowa. Powinien on zostać przeniesiony w miejsce, które jest bardzo mocno nasłonecznione. Dobrze, aby w pomieszczeniu, w którym rośnie koperek, było możliwie wilgotno — wówczas warto włączyć nawilżacz powietrza. Koperek najlepiej rośnie w lekko wilgotnej glebie. Nie trzeba jej niczym nawozić, wystarczy zwykła woda.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta