Ginekolog z Niemiec o klauzuli sumienia. Dziwi się Polakom

Ginekolog z Niemiec o klauzuli sumienia. Dziwi się Polakom

Lewica zaproponowała zniesienie tzw. klauzuli sumienia
Lewica zaproponowała zniesienie tzw. klauzuli sumienia
Źródło zdjęć: © Associated Press, East News
Dominika Frydrych
15.06.2023 13:42, aktualizacja: 15.06.2023 15:11

Lewica złożyła projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który zakłada likwidację tzw. klauzuli sumienia. Jak ocenia obecne przepisy ginekolog? - W mojej ocenie klauzula sumienia to po prostu ewidentny błąd w sztuce lekarskiej – mówi dr med. Janusz Rudziński, który pracuje w niemieckiej klinice.

W czwartek 15 czerwca posłanki i posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który zakłada likwidację tzw. klauzuli sumienia. To reakcja na śmierć 33-letniej Doroty z Nowego Targu, która zmarła w szpitalu w piątym miesiącu ciąży z powodu wstrząsu septycznego. Kilka godzin wcześniej badania wykazały obumarcie płodu.

W uzasadnieniu czytamy, że powołują się na nią "całe podmioty lecznicze, wbrew stanowiskom Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN nr 4/2013 i Ministerstwa Zdrowia", a "klauzula sumienia jest interpretowana rozszerzająco - jako możliwość arbitralnej odmowy gwarantowanego świadczenia zdrowotnego w każdym przypadku".

"Należy przeciwdziałać coraz częściej powtarzającym się sytuacjom, w których pacjentki i pacjenci padają ofiarami tego zapisu. Nadużywanie przepisu art. 39 skutkuje pozostawieniem pacjentek bez należytej pomocy. Sprowadza to na nie ryzyko długotrwałego cierpienia, stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a w kilku przypadkach doprowadziło już do śmierci pacjentek" - podkreśla Lewica.

Na czym polega tzw. klauzula sumienia?

Według obowiązujących przepisów tzw. klauzula sumienia, która jest zawarta w art. 39 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty mówi, że "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem". Ma przy tym obowiązek "odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej" i powiadomić przełożonego o swojej decyzji na piśmie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ustawa wskazuje też, że "lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia".

- Placówka szpitalna nie może się, jako podmiot, powoływać na klauzulę sumienia, dlatego że to jest indywidualne prawo każdego lekarza. Za każdym razem powinna być wpisana do dokumentacji medycznej. Lekarz, który powołuje się na tę klauzulę, a jest zatrudniony na umowę o pracę, powinien wcześniej poinformować pisemnie swojego przełożonego - potwierdzał rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas poniedziałkowej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Ginekolog: Stosowanie klauzuli sumienia to błąd w sztuce lekarskiej

Spytałyśmy o ocenę obecnych przepisów dr. med. Janusza Rudzińskiego, ginekologa, który na co dzień pracuje w niemieckiej klinice. - Jeśli ktoś jest lekarzem, musi wykonywać przyjemne i mniej przyjemne czynności, które pomagają kobietom. Kluczowa jest przysięga Hipokratesa. W przypadku, gdy nie jest w stanie wykonywać pewnych zabiegów, to po prostu musi szukać innego zawodu – podkreśla w rozmowie z WP Kobieta. - Tzw. klauzulę sumienia oceniam jako ekstremistyczne wymysły, które terroryzują Polskę.

Co sądzi o lekarzach, którzy powołują się "klauzulę sumienia"? - Trudno jest mi się do tego odnieść, dlatego, że sam mieszkam w Niemczech i nigdy nie powoływałbym się na coś takiego, tylko robiłbym to, co służy ratowaniu życia kobiet. W mojej ocenie to po prostu ewidentny błąd w sztuce lekarskiej.

Za powstanie i stosowanie tzw. klauzuli sumienia obwinia rządzących, ale przede wszystkim Kościół katolicki, który, jak podkreśla, stoi za obecnymi przepisami. - Każdy boi się powiedzieć to otwarcie. Tymczasem Kościół ciągnie Polskę do średniowiecza - mówi.

Aleksandra Gajewska (KO): Lekarz ma ratować życie i zdrowie

Do pomysłu Lewicy odniosła się w rozmowie z WP Kobieta także posłanka KO Aleksandra Gajewska.

- Całkowicie popieram takie projekty. Lekarz ma ratować zdrowie i życie ludzi, a nie zasłaniać się kwestiami ideologicznymi. Dzisiaj ideologia po prostu zabija i mamy na to namacalne tragiczne przykłady. Kiedy popatrzymy na tzw. "mapę klauzuli sumienia" w szpitalach w Polsce, zobaczymy, że dziś, szczególnie na ścianie wschodniej kobiety nie mogą czuć się bezpieczne. Zatrważające są też kolejne pomysły środowisk skrajnie prawicowych, jak na przykład klauzula sumienia w aptekach - ocenia polityczka.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta