GIS wydał ostrzeżenie. Bakterie kałowe to początek

Latem fontanny miejskie często traktowane są jak kąpieliska. Korzystają z nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed konsekwencjami takiego postępowania.

Kąpiel w miejskiej fontannie to zły pomysł
Kąpiel w miejskiej fontannie to zły pomysł
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Korowacka

04.07.2023 | aktual.: 04.07.2023 10:58

W większości polskich miast, zarówno w centrum jak i na obrzeżach, znajdują się fontanny. Widok pluskających się w nich zwierząt, dzieci czy dorosłych nie jest już niczym szokującym, zwłaszcza w trakcie upałów. Niestety, taka niepozorna kąpiel może nieść za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych, o czym informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Gronkowiec, salmonella, pałeczki kałowe. Oto co znajduje się w wodzie w fontannach

Na Facebooku GIS-u pojawił się oficjalny komunikat ostrzegający przed kąpielami w fontannie. "Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Nie jest badana. Nie nadaje się do kąpieli ani picia. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy bakterie kałowe." - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Kąpiele w fontannie niosą ze sobą spore ryzyko. Wszystko przez obieg zamknięty wody. Polega on na nieustannej rotacji wody w fontannie. Oznacza to, że mocząc się w niej, tak naprawdę kąpiemy się w tej samej wodzie, co inni ludzie korzystający wcześniej z fontanny. Warto mieć na uwadze, że z fontann często korzystają osoby bezdomne, a także zwierzęta, które nierzadko załatwiają tam swoje potrzeby fizjologiczne.

Jakie objawy mogą po kąpieli w fontannie?

Jeśli w trakcie kąpieli woda niechcący wpadnie nam do nosa czy jamy ustnej, możemy zarazić się salmonellą czy legionellą. Wówczas mogą pojawić się takie objawy jak gorączka, ból brzucha, wymioty, biegunka czy zaburzenia świadomości. W przypadku zauważenia takich objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, bowiem nieleczona legionella, jak i salmonella może prowadzić do ostrego zapalenia stawów, niewydolności krążeniowo-oddechowej, zapalenia opon mózgowych czy niewydolności nerek.

Zdarza się także, że kąpiel w fontannie może wywołać liczne dolegliwości skórne, takie jak świąd, zaczerwienienie, pieczenie, grzybicę, zapalenie spojówek czy zapalenie uszu. Takie objawy również wymagają konsultacji lekarskiej, zwłaszcza w przypadku dzieci. Podczas wizyty lekarskiej warto wspomnieć o kąpieli w fontannie, ponieważ lekarz będzie mógł skierować nas na badania w kierunku zakażenia konkretną bakterią.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)