Głowa przy grzejniku. Dlaczego lepiej unikać spania przy źródle ciepła?
Chłodniejsza pora roku sprawia, że coraz częściej i chętniej odkręcamy grzejniki w naszych domach lub mieszkaniach. Niektóre osoby wręcz nie wyobrażają sobie spać w grubszych piżamach czy skarpetkach, dlatego kładą się spać bezpośrednio zbliżając głowę do kaloryfera. Niestety to częsty błąd, którego lepiej unikać.
15.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 21:00
Okazuje się, że wysoka temperatura oraz suche powietrze negatywnie odbijają się na urodzie i zdrowiu. Trzymając głowę zbyt blisko odkręconego grzejnika nie tylko nie wypoczniesz w nocy, ale następnego poranka obudzisz się jeszcze bardziej zmęczona.
Głowa przy grzejniku i negatywne skutki
Mózg o wiele lepiej pracuje, gdy otoczenie utrzymane jest w niższych temperaturach. Zbyt mocne grzanie szkodzi, a także finalnie może doprowadzić do zaburzenia cyklu naszego snu. Trzymanie głowy zbyt blisko grzejnika może spowodować silne bóle oraz bezsenność, zmęczenie i drażliwość. Dr Cameron Van den Heuvel z Uniwersytetu w Adelajdzie przypomina, że rzeczywiście wyższa temperatura utrudnia zasypianie.
Oprócz problemów ze spaniem, ogrzewanie źle wpływa na skórę. Doprowadza także do przesuszenia i zaczerwienienia. Skóra szybko się odwadnia, przez co widać każdą zmarszczkę i utratę blasku. Także problem ze spierzchniętymi ustami zaczyna być dokuczliwy. Spanie z głową przy kaloryferze także powoduje przetłuszczanie włosów. W takim razie lepiej nie ryzykować i koniecznie unikać spania zbyt blisko źródła ciepła.
Przeczytaj: Kinga Duda z nowym projektem. Seria spotkań "Młodzi w Pałacu" przyniesie pożądany skutek?
Jak spać zimą dla lepszego zdrowia?
Pamiętaj, że spanie z głową przy włączonym grzejniku może także spowodować problemy z oddychaniem. Przesuszone powietrze negatywnie oddziałuje na błony śluzowe, więc często po nocy może pojawić się kaszel albo katar.
Lepiej spać w chłodniejszym pokoju, gdzie wcześniej przewietrzono pomieszczenie. Oczywiście odpowiednia temperatura zależy od każdego organizmu. Nie każdy powinien spać przy otwartym oknie, ale jednocześnie nie można kłaść głowy zbyt blisko grzejnika. Jeśli nie chcesz zakręcać grzejnika na noc, przestaw łóżko w taki sposób, aby głowa znajdowała się jak najdalej od głównego źródła ciepła.
Zobacz także: Robert Biedroń pierwszy raz od lat spędzi święta w Polsce?! W tym roku wszystko będzie inaczej