UrodaGolenie brody - jak i czym się golić?

Golenie brody - jak i czym się golić?

Golenie brody - jak i czym się golić?
Źródło zdjęć: © iStock.com
20.08.2018 14:48, aktualizacja: 15.02.2019 15:58

Pojawienie się pierwszego zarostu u młodego mężczyzny jest częstym powodem do dumy. Jest to również moment, w którym powinno się poznać podstawowe informacje na temat golenia się, jak i pielęgnacji zarostu.

Czym najlepiej golić brodę?

Z problemami związanymi z procesem golenia boryka się obecnie wielu mężczyzn. Już nasi pradziadkowie do pozbywania się zarostu używali bardzo ostrych brzytew, które golibroda nosił na skórzanym pasie. W dzisiejszych czasach najpopularniejszymi produktami do golenia są jednorazowe maszynki oraz golarki zasilane prądem.

Golenie brody i metoda, którą do tego wybierzemy, zależy w dużej mierze od grubości i gęstości włosa. Delikatne i krótsze brody z łatwością skrócimy przy pomocy maszynki o najprostszej konstrukcji, natomiast twarde zarosty powinno się golić z użyciem golarek elektrycznych, trymerów i środków zmiękczających zarost, czyli pianek i kremów do golenia. Należy tylko pamiętać, że niektóre tego typu kosmetyki mogą wywoływać alergie i zapalenia skórne, stąd możliwość wyboru alternatywnych produktów hipoalergicznych.

Jak się golić?

Nawet tak z pozoru prosta czynność jak golenie posiada kilka bardzo ważnych zasad. Skracając brodę, poleca się przytrzymywać skórę palcami jednocześnie ją napinając, a golarkę należy prowadzić od góry do dołu, delikatnie przytrzymując ją na samym końcu. Ponadto jeśli będziemy zbyt mocno przyciskać ostrze do skóry, możemy razem z zarostem zedrzeć wierzchnią warstwę skóry, co może okazać się bolesne.

Należy mieć również na uwadze fakt, że włosy, które pokrywają twarz, są znacznie grubsze niż te na głowie, dlatego przed ścięciem powinny być odpowiednio przygotowane poprzez ich zmiękczenie. Oprócz tego należy również pamiętać, że w przypadku suchej cery nie powinno się myć twarzy za pomocą mydła, a cera mieszana i łojotokowa dobrze reagują na kosmetyki, których działanie pozwala zatrzymać działanie gruczołów łojowych.

Zgodnie z tym, cera trądzikowa powinna być golona z dużą uwagą, bo bardzo łatwo uszkodzić ją ostrzem. Podczas golenia zarostu powinno się omijać wszelkie występujące na skórze zmiany w postaci brodawek czy przebarwień, a długotrwale uszkodzone w ten sposób zmiany mogą prowadzić do poważnych chorób, w tym nowotworów, dlatego bardzo ważne podczas golenia jest korzystanie z produktów nawilżających i chroniących skórę przed ewentualnym krwawieniem.

Krosty po goleniu - zapalenie mieszków włosowych

Znacznie cięższą do wyleczenia przypadłością jest tzw. zapalenie mieszków włosowych, które może skutkować dostaniem się do organizmu bakterii gronkowca. Oprócz tego skóra chorego pokrywa się bolesnymi krostami, które ujawniają się w okolicach twarzy szczególnie po zakończeniu golenia. Jest to o tyle niebezpieczne, że podrażnione zmiany przy zakażeniu mogą zmienić swoją strukturę, co nazywane jest powstaniem czyraków. Z tego powodu powstałych krost nie można rozdrapywać ani wyciskać, a powinno się zaprzestać golenia na kilka dni, pozwalając skórze na całkowite wygojenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także