Cera mieszana – jak ją rozpoznać i jak o nią dbać?
23.06.2018 22:25, aktual.: 02.07.2018 12:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Cera mieszana to najczęstszy typ skóry występujący u dorosłych, dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób zadbać o taki rodzaj skóry. Rozpoznanie typu cery, czyli genetycznie uwarunkowanego podstawowego stanu skóry, jest podstawą doboru odpowiedniej pielęgnacji. Ma to istotne znaczenie, by skóra wyglądała zdrowo i nie sprawiała dodatkowych problemów.
Cera mieszana – jak ją rozpoznać?
Sposobów na określenie typu cery jest kilka. Jednym z nich jest umycie twarzy beztłuszczowym płynem, a po upływie godziny należy przyłożyć chusteczkę do twarzy. Jeżeli odbił się ślad w kształcie litery T, oznacza to, że mamy skórę mieszaną. Kolejnym sposobem jest obserwacja wyglądu skóry. Jeżeli w obrębie czoła, nosa i brody zauważymy rozszerzone pory, zaskórniki, trądzik oraz błyszczenie, to możemy być pewne, że mamy cerę mieszaną. Dodatkowo policzki i skronie są gładkie lub przesuszone. Jeżeli same nie potrafimy określić typu cery, wówczas możemy wybrać się do dermatologa lub kosmetologa, który wykona diagnostykę skóry.
Skóra mieszana – charakterystyka
Cera mieszana to połączenie skóry tłustej i skóry suchej. W obrębie twarzy występują partie tłuste – tzw. strefa T (czoło, nos, broda), która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, a co za tym idzie występowaniem niedoskonałości na skórze. Warstwa łoju stanowi także warstwę ochronną – ta część jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne (kosmetyki, zabiegi). Cera mieszana to również partie suche twarzy – policzki i skronie, które mają tendencję do przesuszania, ponieważ ilość wydzielanego sebum jest niewystarczająca. Okolice te są zatem bardziej podatne na podrażnienia.
Cera mieszana – pielęgnacja strefy „T”
Pielęgnacja skóry mieszanej ma na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu lipidów w sferze suchej oraz przeciwdziałanie nadmiernego wydzielania sebum w strefie T. Permanentnie przetłuszczona strefa T oraz przesuszone partie boczne twarzy wymagają stosowania oddzielnych kosmetyków do każdej części. Strefę T należy odtłuszczać i oczyszczać peelingami ziarnistymi oraz stosować specjalne kremy. Natomiast suche obszary trzeba intensywnie nawilżać i delikatnie złuszczać peelingami enzymatycznymi. Jeżeli objawy nie są nasilone, pielęgnacja powinna polegać na normalizacji pracy gruczołów łojowych wydzielających sebum oraz na nawilżaniu.
Cera mieszana – oczyszczanie
Do oczyszczania zalecane jest używanie oliwek, które nie podrażniają skóry suchej. Zalecane są również peelingi enzymatyczne oraz maseczki nawilżające i normalizujące wydzielanie sebum. Kosmetyki do pielęgnacji skóry mieszanej powinny zawierać w swoim składzie przede wszystkim:
- Aloes – łagodzi, nawilża wzmacnia i wygładza naskórek.
- Algi – poprawiają koloryt cery, działają antybakteryjnie i regenerują skórę.
- Kwas hialuronowy – wiąże wodę w skórze i odpowiada za właściwy poziom nawilżenia.
- Witamina E – doskonale wpływa na nawilżanie skóry, zapobiega jej wysuszeniu.
- Kosmetyki na bazie lawendy – przywracają skórze neutralne pH oraz wspomagają wchłanianie innych kosmetyków.
- Szałwia i olejek z drzewa herbacianego – pomagają pozbyć się niedoskonałości skóry i działają ściągająco na pory.
Cera mieszana powinna być również oczyszczana za pomocą peelingów. Idealne będą peelingi chemiczne, które oczyszczają skórę, hamują nadmierne wydzielanie sebum oraz wpływają na zwężenie porów. Warto stosować też peelingi kawitacyjne, które dokładnie oczyszczają skórę mieszaną. Mikrodermabrazja jest zalecanym zabiegiem, ponieważ odblokowuje pory, usuwa zaskórniki i ogólnie poprawia wygląd skóry.
Czego unikać w pielęgnacji skóry mieszanej?
Cera mieszana wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy wystrzegać się stosowania toników na bazie alkoholu, ponieważ nadmiernie wysuszają skórę i powodują nasilenie wydzielania sebum. Błędem jest również stosowanie kosmetyków do cery tłustej, które dodatkowo wysuszają i tak już suche partie twarzy. Należy unikać również nadmiernego odtłuszczania strefy T, ponieważ przyniesie to skutek odwrotny – gruczoły zaczną wydzielać jeszcze więcej sebum.