FitnessGolf to zdrowie

Golf to zdrowie

Golf to zdrowie
Źródło zdjęć: © Fot. Wojtek Mosiołek - Voycieszek
01.08.2007 09:46, aktualizacja: 02.10.2018 15:40

Ogólnodostępny, relaksujący, poprawia zdrowie i pomaga spalić kalorie. Fantastyczny specyfik z apteki? Nie, to golf.

Dyscyplina sportu rekomendowana przez Fundację „Promocja Zdrowia”, a polecana szczególnie kobietom i to bez względu na wiek i stan konta.

Zalety tego sportu i korzyści, płynące zwłaszcza dla kobiet, tworzą długą listę. Uprawianie golfa nie tylko zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, oddechowego, kostnego i nowotworów. Nie tylko korzystnie wpływa na urodę i poprawia kondycję. Ma również znakomity wpływ na zdrowie psychiczne i relacje rodzinne.

„Golf jest przykładem doskonałej profilaktyki zdrowotnej, a popularyzacja aktywności fizycznej jest, obok ograniczenia palenia i stosowania właściwej diety, sposobem proponowanym przez Fundację „Promocja Zdrowia” dla poprawy zdrowia Polaków” – potwierdza prof. dr hab. med. Witold Zatoński, prezes Fundacji.

Golf jako sposób spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, z dala od miejskiego zgiełku i gwaru, z jego relaksującym działaniem znakomicie sprzyja zdrowiu i urodzie kobiet.

Podczas jednej rundy golfa możemy spalić około 1000-1200 kcal, czyli tyle samo, co podczas dwóch godzin joggingu lub gry w tenisa. Dodatkowo angażujemy do pracy prawie wszystkie większe grupy mięśniowe (pełne uderzenie golfowe włącza do pracy 124 mięśnie). Tym samym poprawia się nasza kondycja, samopoczucie i ochrona układu krwionośnego.

Grą w golfa możemy zastąpić czasami aerobik. Dzięki długotrwałemu wysiłkowi aerobowemu, jakim jest szybki marsz na polu golfowym, poprawiamy funkcjonowanie układu krążenia, zwiększamy pojemność płuc, obniżamy ciśnienie krwi i wartości cholesterolu.

Te wszystkie czynniki wpływają pozytywnie nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i nasze samopoczucie psychiczne. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które radzą sobie na polach golfowych nie gorzej od partnerów. Dowodem na to są regularnie rozgrywane zawody golfowe, na przykład SEB Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kobiet (najbliższe odbędą się 4-5 sierpnia 2007 w First Warsaw Golf & Country Club w Rajszewie koło Warszawy).

W ubiegłym roku zawodniczki wykazały się hartem ducha i wolą walki. Choć dwudniowym zawodom towarzyszył ulewny deszcz, dobre humory nie opuszczały golfistek. Coraz większa popularność tej dyscypliny, zwłaszcza wśród kobiet, wypływa nie tylko ze zdrowotnych i urodowych zalet golfa.

Najważniejszy jest bowiem fakt, że golf może być uprawiany zarówno profesjonalnie (ze wszystkimi aspektami sportu zawodowego), ale też amatorsko, jako znakomita forma relaksu i spędzania wolnego czasu. Bo cóż jest przyjemniejszego niż miła gra z rodziną i przyjaciółmi, bez presji wyniku. To tylko poprawi nasze samopoczucie i stan naszego zdrowia psychicznego.

Poza zdrowotnymi zaletami golfa, jego niewątpliwym atutem jest też ogólnodostępność, rozumiana nie tylko jako brak wygórowanej bariery finansowej uprawiania tej dyscypliny, ale przede wszystkim jako brak ograniczeń związanych z wiekiem, płcią, poziomem umiejętności czy formą fizyczną.

Wbrew powszechnie panującym opiniom, to nie jest sport tylko dla elit. Na świecie w golfa gra 150 milionów ludzi. W Skandynawii, której mieszkańcy wysoko cenią bliski kontakt z naturą, golf jest sportem rodzinnym nr 1. W Polsce regularnie uprawia tę dyscyplinę około 7-10 tysięcy osób, ale ocenia się, że co najmniej trzy razy tyle miało już styczność z kijami i piłeczką.

Wydatki związane z grą w golfa są porównywalne do wydatków, z jakimi musimy się liczyć przy jeździe na nartach, żeglarstwie czy grze w tenisa. Dostępność golfa dla osób w praktycznie każdej grupie wiekowej wyróżnia ten sport spośród wielu innych i decyduje o rodzinnym charakterze tej gry.

Jest to cecha szczególnie istotna w kontekście promocji zdrowia kobiet, ponieważ wspólne międzypokoleniowe spędzanie wolnego czasu na polu golfowym ma znakomity wpływ na zdrowie i więzi rodzinne.

Warto pamiętać, że golf jest znakomitą propozycją sportową dla ludzi w każdym przedziale wiekowym, ale tylko, gdy uprawiany jest z rozwagą i pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także