GotowaniePrzepisyPyszne gofry dla dzieci i nie tylko. Możesz zrobić je w domu

Pyszne gofry dla dzieci i nie tylko. Możesz zrobić je w domu

Słodkie gofry z owocami, czekoladą czy bitą śmietaną to przysmak nie tylko dla dzieci. Własne możesz zrobić w zaciszu domowym, również dla siebie i dla gości. W tym pomoże gofrownica.

Gofrownica nie zajmie dużo miejsca, ale perspektywa pachnących gofrów co rano skusi chyba każdego
Gofrownica nie zajmie dużo miejsca, ale perspektywa pachnących gofrów co rano skusi chyba każdego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Gofry w różnych kształtach

Gofrownica do użytku domowego to niewielkie urządzenie przypominające opiekacz do kanapek (niektóre modele nawet mają funkcję podgrzewania kanapek), które składa się najczęściej z dwóch pokryw i wyprofilowanych płytek z równomiernie ułożonymi kwadracikami, które opiekają płynne ciasto i tworzą grube, rumiane wafle. Płytki te mogą mieć różne kształty, nie tylko prostokątne. W sklepach znajdziemy też modele pozwalające przygotować wafle o okrągłym kształcie przypominające typowe amerykańskie, puszyste naleśniki, a nawet serduszka czy kwiaty (co z kolei przyda się na walentynkowy wieczór). Warto też mieć na uwadze liczbę komór. Standardowe modele mogą przygotować naraz dwa gofry, a w niektórych egzemplarzach znajdują się cztery mniejsze komory.

Jakość płytek

Przy wyborze gofrownicy liczy się oczywiście jakość płytek. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z ciastem, dlatego powinny być wykonane z nieprzywierającego materiału, bezpiecznego dla żywności. Najbardziej popularne są modele teflonowe, które mają śliską powierzchnię i umożliwiają swobodne "odklejenie" gofrów, dzięki czemu nie potrzebujemy koniecznie dużej ilości tłuszczu. Teflon jest trwały, ale by nie skrócić jego przydatności do użytku, warto używać drewnianych i silikonowych narzędzi. Podobnie z jest z czyszczeniem płytek - używajmy miękkiej gąbki do naczyń, a zrezygnujmy z druciaka.

W sklepach dostaniemy także gofrownice z płytkami ceramicznymi i żeliwnymi. Żeliwo jest trwałe, ale ciężkie i wymaga tłuszczu, ponieważ ciasto może przywierać do powierzchni. Ceramika zaś bardzo długo utrzymuje ciepło i dobrze je rozprowadza po powierzchni, ale również wymaga odrobiny tłuszczu.

Moc gofrownicy i obudowa

Kolejnym ważnym parametrem jest moc gofrownicy. Im wyższa, tym szybciej nagrzewają się płyty, co z kolei skraca czas przygotowania gofrów. Modele przeznaczone do domowego użytku zwykle mają moc od 750 do ok. 1700 W, ale najlepszym wyborem będzie model mający ok. 1000 W mocy. Taki powinien przygotować miękkie gofry, ale chrupkie i rumiane na zewnątrz.

Warto też przyjrzeć się także obudowie. Ważne, by nie nagrzewała się podczas pracy, co ma szczególne znaczenie tam, gdzie są dzieci chętne do przygotowywania gofrów z drobną pomocą dorosłych. Najlepiej sprawdzą się egzemplarze wykonane ze stali nierdzewnej, które są nie tylko eleganckie, ale też solidne i odporne na uszkodzenia, mimo że dość ciężkie. Obudowy tańszych gofrownic często są wykonywane z plastiku, który może łatwo połamać albo zniekształcić wewnątrz pod wpływem wysokiej temperatury. Dobrze jest zwrócić uwagę także na antypoślizgowe wkładki.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik kupującegoprzysmakiprzekąski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)