Trwa ładowanie...
d1i6z6s
Fit

Gra o tron

Choć podobno sedes bywa czystszy niż telefon komórkowy, to wciąż jego higiena pozostawia wiele do życzenia. A warto o nią zadbać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gra o tron
(123RF)
d1i6z6s

Choć podobno sedes bywa czystszy niż telefon komórkowy, to wciąż jego higiena pozostawia wiele do życzenia. A warto o nią zadbać.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców dowodzą, że w ciągu całego życia na pobyt w toalecie tracimy średnio 3 miesiące. Dużo? Statystykę najbardziej psują panowie, którzy potrafią zabarykadować się w łazience nawet na godzinę, i to bynajmniej nie po to, żeby „załatwić swoje sprawy”. Przeciętna kobieta wchodzi, korzysta i wychodzi, a mężczyzna? Nietrudno się domyślić, że gdy kieruje się w stronę łazienki z książką pod pachą albo z telefonem w ręku, to znak, że zniknie na co najmniej kilkadziesiąt minut. Zza drzwi co jakiś czas da się tylko usłyszeć odgłos filmu oglądanego na YouTube lub chichot, a zawołany na posiłek mruknie tylko – „za chwilę”. Dopiero gdy dzieci dobijają się do drzwi, serce mięknie i wychodzi, ale jego niezadowolona mina wyraża więcej niż tysiąc słów.

Dla wielu mężczyzn to pomieszczenie to znacznie więcej niż tylko toaleta. Raczej schron albo forteca. Tam odcinają się od domowych obowiązków, narzekań partnerki, hałasujących dzieci, albo zwyczajnie wyciszają się po ciężkim dniu w pracy. Pod pretekstem ważnej fizjologicznej czynności odcinają umysł od problemów, przewijając palcem kolejne zabawne obrazki w internecie. Choć kobiety może to frustrować, to czy mimo wszystko „król” nie zasłużył na czysty tron?

d1i6z6s

Joanna Konopczyńska

Higiena na co dzień

Każda kostka do toalet zawiera środki powierzchniowo czynne, które chronią przed osadzaniem się brudu i kamienia oraz delikatnie czyszczą.

Co kryje odpływ?

d1i6z6s

W rurze pozostają kamień i brudne osady. Rozwiązaniem jest specjalna tabletka musująca, która po wrzuceniu do muszli uwalnia silne środki czyszczące. Pozostaw ją bez spłukiwania na minimum 30 minut, a najlepiej na całą noc.

* Sedno toalety*

W spłuczce tworzą się osady wapienne, które uszkadzają mechanizm. Rozwiązaniem jest specjalna kostka. Wrzucona do zbiornika, przez kilka tygodni będzie stopniowo uwalniała niebieski środek czyszczący.

Ale klapa!

d1i6z6s

Pokrywa sedesu i deska gromadzą bakterie i kurz. Co drugi dzień dokładnie przecieraj je ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń lub do szyb.

Ciężki kamień

Wygląda nieestetycznie i jest siedliskiem bakterii. Aby go usunąć, stosuj specjalne płyny do WC wzbogacone o kwas solny, który rozpuszcza osady wapienne.

Potrzebna dezynfekcja

d1i6z6s

Płyny i żele do WC niszczą bakterie, grzyby i wirusy. Skuteczność zawdzięczają wysokiemu stężeniu aktywnego chloru. W nowoczesnych preparatach po spłukaniu drażniące substancje rozkładają się na sól i wodę, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.

90 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma problem z twardą wodą. W kamieniu osiadającym w toalecie jest nawet 40 proc. więcej bakterii niż na gładkich powierzchniach.

źródło: Skarb

d1i6z6s

Podziel się opinią

Share
d1i6z6s
d1i6z6s