Grudnik, czyli idealna ozdoba na Boże Narodzenie. Nie znosi jednej rzeczy

Grudnik - idealna roślina na Boże Narodzenie
Grudnik - idealna roślina na Boże Narodzenie

21.11.2022 11:13, aktual.: 21.11.2022 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grudnik, jako jeden z niewielu kwiatów, kwitnie zimą. Jak sama nazwa wskazuje, swoje pąki rozwija właśnie w grudniu, będąc jednym z najpopularniejszych żywych symboli świąt, zaraz obok gwiazdy betlejemskiej. Co robić, by kwitł okazale? Jak odpowiednio pielęgnować zimowego kaktusa?

Grudnik - kaktus Bożego Narodzenia

Grudnik to kwiat znany pod różnymi nazwami: szlumberger, epifillum zimowe, kaktus Bożego Narodzenia. Należy do rodziny kaktusowatych. To ciekawa roślina, która rozwija swoje pąki i cieszy oko okazałymi kwiatami w grudniu lub pod koniec listopada. Ożywia wnętrze swoimi żywymi kolorami - od jasnoróżowego, przez pomarańczowy, fioletowy, aż po czerwony albo biały. Kwiaty wyróżniają się oryginalną, asymetryczną formą.

Podłużne kwiaty nie należą do długotrwałych. Utrzymują się kilka dni, nawet do 10. Z uwagi jednak, że roślina rozwija ich zadziwiająco dużą liczbę, okres kwitnienia może trwać nawet do stycznia. Pędy kwiatu są płaskie i pozbawione kolców. Mają jednak charakterystyczną ząbkowaną krawędź.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pielęgnacja grudnika. Wystrzegaj się tego błędu

W tym okresie w roku, w którym temperatura jest wysoka, grudnik może przebywać w zacienionym miejscu w ogrodzie. Zimą jednak musi przebywać w suchym miejscu, którego temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Najlepiej wybrać dla niego jasne miejsce, np. przy oknie. Grudnik nie lubi jednak, gdy docierają do niego bezpośrednio promienie słońca.

Jest to kwiat łatwy w uprawie, rzadko atakowany przez szkodniki. Zaleca się przesadzać go co dwa-trzy lata. Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od fazy rozwoju. W okresie kwitnienia, czyli teraz, kaktus grudnik powinien być podlewany zwykle raz w tygodniu.

Podczas kwitnienia grudnik wymaga od swojego właściciela częstego zraszania. Aby kwiat obsypał się pięknymi kwiatami na święta, warto przestrzegać jednej bardzo ważnej zasady. Kiedy kwiat zacznie kwitnąć, nie przestawiaj ani nawet nie obracaj doniczki! Grudnik nie znosi zmiany miejsca i powinien być w bezruchu. W przeciwnym wypadku może zrzucić swoje pączki, a ty utracisz wszystkie kwiaty.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)