Gryf łamany - rodzaje i ceny gryfów. Ćwiczenia z gryfem łamanym
Gryf łamany jest urządzeniem do ćwiczeń, inaczej nazywanym sztangą łamaną. Osoby aktywne fizycznie wykorzystują gryf do rozbudowy bicepsów i tricepsów. Jak ćwiczyć ze sztangą łamaną? Jakie rodzaje gryfu wyróżniamy?
15.11.2018 18:55
Gryf łamany – charakterystyka
Gryf łamany przypomina wygiętą pod odpowiednimi kątami metalową rurkę. Ćwiczenia z gryfem łamanym wpływają na rozbudowę różnych partii mięśni. Podczas treningu i w zależności od wybranego ćwiczenia możemy angażować biceps, triceps, barki, uda lub dół pleców.
Trening ze sztangą łamaną szybciej przyniesie oczekiwany efekt, ponieważ taki rodzaj gryfu bardziej angażuje mięśnie niż w przypadku gryfu prostego. Ćwiczenia ze sztangą możemy wykonywać nie tylko na siłowni. Warto kupić taki sprzęt do domu, szczególnie jeśli treningi są ważną częścią naszego dnia.
Ćwiczenia z użyciem gryfu łamanego
Istnieje wiele ćwiczeń ze sztangą łamaną. Jednym z ćwiczeń są przysiady ze sztangą. Należy ją chwycić i oprzeć na obojczyku, krzyżując dłonie na piersi. Następnie powoli zrobić przysiad, do momentu aż nasze uda będą równoległe do podłogi.
Przysiady należy powtórzyć w kilku seriach. Innym ćwiczeniem jest przenoszenie gryfu za głowę. Leżąc tyłem trzymamy sztangę nad klatką piersiową. Na prostych rękach należy przenieść sztangę za głowę, do momentu, aż nasze ręce będą równoległe do podłogi. Następnie wracamy do pozycji startowej.
Rodzaje gryfu
Możemy wyróżnić dwa rodzaje gryfu: gryf łamany i gryf prosty, który wpływa przede wszystkim na rozwój bicepsów. Gryf łamany stymuluje mięsień ramienno-promieniowy oraz ramienny. Oprócz tego gryfy łamane możemy podzielić na gryf mocno łamany i lekko łamany. Im kąt wygięcia jest większy, tym bardziej podczas ćwiczeń zostają pobudzone i stymulowane określone mięśnie. Jeżeli nie wiemy, który z nich będzie dla nas najlepszy, wyjściem z sytuacji może być zaopatrzenie się w każdy rodzaj.
Cena gryfu łamanego
Ceny gryfu łamanego mogą znacząco się różnić. Zależy nie tylko od sklepu czy producenta, ale też od wielkości, jakości gryfu czy kąta wygięcia. Gryf łamany możemy kupić już od 40 złotych, a jego cena może sięgać nawet do 120 złotych. Jeśli jeden gryf to za mało, możemy zaopatrzyć się w kilka takich urządzeń, zwracając uwagę na ich długość czy wygięcie. Dodatkowo do gryfu możemy dokupić tak zwane obciążenia, które wpływają na efektywność wykonywanych ćwiczeń.
Przeciwwskazania do ćwiczeń z gryfem łamanym
Ćwiczenia z gryfem łamanym pozwalają na wyrzeźbienie swojego ciała. Istnieją jednak też przeciwwskazania do takich ćwiczeń. Jeżeli doznaliśmy urazu bądź kontuzji, powinniśmy zaprzestać ćwiczenia z gryfem na czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej.
Gryf łamany nie obciąża w znaczny sposób naszych stawów nadgarstkowych, jednak problemy z nadgarstkami również mogą być przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Jeśli przed lub podczas ćwiczeń odczuwasz niepokojące dolegliwości, koniecznie skontaktuj się z ortopedą, rehabilitantem lub fizjoterapeutą.