FitnessGrzybica stóp

Grzybica stóp

Grzybica stóp
09.03.2006 16:53, aktualizacja: 27.05.2010 23:50

Latem grzybica stóp czyha na basenie, plaży i w hotelu. Zarodniki tych grzybów są właściwie wszędzie, ale najwięcej jest ich w glebie, na meblach i wykładzinach oraz w wolnostojącej wodzie. Co robić, aby uniknąć, zapobiedz i wyleczyć grzybicę?

Latem grzybica stóp czyha na basenie, plaży i w hotelu. Zarodniki tych grzybów są właściwie wszędzie, ale najwięcej jest ich w glebie, na meblach i wykładzinach oraz w wolnostojącej wodzie. Co robić, aby uniknąć, zapobiedz i wyleczyć grzybicę?

Najłatwiej zarazić się grzybicą na basenie i w saunie, chodząc bosymi stopami po hotelowej wykładzinie, używając kapci czy ręczników osoby już chorującej. Chociaż możliwości zetknięcia się z zarodnikami grzybów mamy tak wiele, nie wszyscy z nas chorują. Najbardziej podatne są osoby z zaburzeniami krążenia, żołądkowo-jelitowymi, chorujące na cukrzycę, leczące się sterydami lub cytostatykami. Do grzybicy usposabia również niedokrwistość, otyłość i zażywanie pigułki antykoncepcyjnej.

Jak rozpoznać grzybicę?
Pierwsze zmiany najczęściej pojawiają się między palcami stóp. Zaatakowany grzybicą naskórek jest pomarszczony i wilgotny. Powstają pęcherzyki, które z czasem złuszczają się. Wtedy mogą pomóc maści i kremy (np. Daktarin), które 2-3 razy dziennie trzeba wcierać w chore miejsca.

Nieleczona grzybica atakuje paznokcie stóp, potem rąk. Zaczyna się zazwyczaj od palucha, a potem przenosi się na inne palce. Paznokcie grubieją i odstają w niektórych miejscach od opuszków. Pojawiają się na nich mętne, białe lub żółtawe plamy, z czasem ciemniejące. Płytka coraz bardziej boli, nawet przy niewielkim ucisku.

Wtedy trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza i zrobić badanie mykologiczne, które wykryje, jaki grzyb nas zaatakował. Zaawansowaną chorobę można wyleczyć tylko silnymi lekami doustnymi, które przepisuje specjalista. Niestety, leczenie nie jest tanie - miesięczna terapia to spory wydatek.

Jak najlepiej zapobiegać grzybicy?
Choroba lubi wracać jak bumerang, dlatego by po wyleczeniu mieć pewność, że znowu nie zaatakuje, lepiej wyrzucić stare buty, dokładnie wysprzątać dom i unikać sytuacji, w których możemy mieć kontakt z zarodnikami grzybów.

Terapia pulsowa
To najnowsza metoda walki z grzybicą. Lek antygrzybiczy (np. Orungal, na receptę) przyjmuje się "pulsowo" - przez tydzień codziennie, następnie robi się trzytygodniową przerwę. Potem znowu bierze się go przez tydzień. Tak postępuje się przez trzy miesiące kuracji. Po zakończeniu terapii paznokcie mogą jeszcze wyglądać na chore. Ale bez obaw! Płytka paznokciowa rośnie powoli - nowa, całkowicie zdrowa pojawi się dopiero po 6-9 miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

Pamiętajmy aby:

  1. Po kąpieli dokładnie wycierać miejsca między palcami stóp .
  2. Korzystając z publicznych pryszniców zakładać klapki.
  3. Używać tylko bawełnianych skarpet, bez dodatków włókien syntetycznych.
  4. Nie przegrzewać stóp zakrytym obuwiem.
  5. Jeśli stopy pocą się, unikać mydeł o wysokim ph (alkalicznych).
  6. Nie używać starego pumeksu.
  7. Nie obcinać paznokci cudzymi nożyczkami.
  8. W hotelach nie chodzić boso.