Guzmania (Guzmania minor)

Guzmania (Guzmania minor)

Guzmania (Guzmania minor)
21.10.2008 14:04, aktualizacja: 27.10.2008 13:40

Kuzynka ananasa - pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze występuje w kolumbijskich górach, a także w Indiach Zachodnich. Jak i inne ananasowate jest epifitem (rośnie na drzewach).

Kuzynka ananasa - pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze występuje w kolumbijskich górach, a także w Indiach Zachodnich. Jak i inne ananasowate jest epifitem (rośnie na drzewach).

Jej nazwa pochodzi od nazwiska A. Guzmana - hiszpańskiego kolekcjonera roślin.
Do uprawy wprowadzona została w XIX wieku. W domu uprawiana w doniczkach lub przytwierdzona do kawałka kory lub drewna z mchem torfowcem.

Wymaga stanowiska jasnego, o świetle rozproszonym, temperatura przez cały rok powinna być wyższa niż 18°C, wilgotność powietrza powyżej 60 %, umiarkowanie wilgotne podłoże. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą - raz w tygodniu, miękką, bezwapniową wodą. Od wczesnej wiosny do końca lata wodę wlewamy też do lejka na wysokość 2,5 cm.

Zielone lub zielonobordowe liście, o długości 25-50 cm, tworzą rozetę o średnicy do 30 cm. Z niej wyrasta kwiatostan w kształcie gwiazdy, złożony z żywo czerwonych lub pomarańczowych przykwiatków, pojawiający się przeważnie jesienią i zimą i utrzymują się przez 2 miesiące.

Kiedy kwitnie, roślinę często zraszamy i kąpiemy. Nawozimy, co 3-4 tygodnie, rozcieńczonym nawozem potasowym.

Po kwitnieniu roślina zamiera, ale można ją rozmnożyć przesadzając wiosną młode odrosty do osobnych, małych doniczek z przepuszczalnym podłożem - najlepsza jest ziemia torfowa z dodatkiem piasku. Po przesadzeniu nie podlewamy przez jakiś czas, żeby ziemia mogła przeschnąć.

Guzmanię można sadzić pojedynczo lub w grupach z innymi roślinami ozdobnymi.
Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, wytrzymałą na zmienne warunki, nie lubi jedynie zimnych przeciągów. Polecana początkującym hodowcom.

Roślina choruje:

  1. Dolne liście brązowieją i zasychają - zbyt sucho - podlewamy roślinę i zraszamy liście, ale nie możemy zalać podłoża.
  2. Czubki liści brązowieją - za sucho - zwiększamy wilgotność powietrza, zraszamy codziennie i wstawiamy na podstawkę z wodą i kamykami lub do większej osłonki z wilgotnym torfem.
  3. Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami - mszyce - opryskujemy odpowiednim środkiem insektobójczym.
  4. Roślina czernieje i gnije od podstawy - przelanie - przesuszamy ziemię, ale nie ma gwarancji, że roślina odżyje.
  5. Po kwitnieniu roślina zamiera - zjawisko normalne.