UrodaHelix, czyli kolczyk w chrząstce. Co musisz wiedzieć o tym piercingu?

Helix, czyli kolczyk w chrząstce. Co musisz wiedzieć o tym piercingu?

Jeśli jedna lub dwie dziurki w płatku ucha to dla ciebie za mało, to z pewnością zainteresuje cię piercing typu helix. To ostatnio jedna z najpopularniejszych metod przekłuwania uszu. Helix to nic innego jak kolczyk w górnej części chrząstki przy krawędzi małżowiny usznej.

Czym jest helix?
Czym jest helix?
Źródło zdjęć: © Pexels

Helix. Czy boli i jak długo się goi?

Czy przekłucie typu helix jest bolesne? To bardzo indywidualna kwestia, ponieważ każdy z nas ma swój próg bólu, dlatego tudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedna osoba oceni bolesność zabiegu na 2 w skali od 1 do 10, a druga osoba na 7 lub 8. Pewne jest, że zabieg nie jest zupełnie bezbolesny, więc przede wszystkim poczujemy moment przekłucia chrząstki, a chwilę po tym ucho stanie się bardzo ciepłe.

Jeśli na uchu pojawi się opuchlizna, można ją zniwelować, robiąc dwa razy dziennie okłady np. z sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na pół szklanki wody) lub kory dębu (2 saszetki herbaty na szklankę gorącej wody).

Helix goi się około 3-4 miesięcy. W tym czasie nie należy moczyć przekłucia. Lepiej omijać baseny z chlorowaną i solankową wodą, a przy codziennym myciu głowy, chronić ucho przed pianą z szamponu. Ponadto nie powinno się spryskiwać niezagojonej dziurki kosmetykami z dodatkiem alkoholu - perfumami czy mgiełkami.

Helix. Nie przekłuwaj ucha na własną rękę

Jeśli jesteś zainteresowana przekłuciem ucha typu helix, to zdecydowanie nie powinnaś robić go samodzielnie w domu. Najbezpieczniej będzie, gdy udasz się do doświadczonego piercera. Takiej dziurki nie robi się pistoletem, ponieważ zbyt gwałtowny strzał może rozerwać delikatną tkankę chrzęstną, przez co rana w uchu zrobi się większa, więc będzie dłużej się goić. Do wykonania helixa należy użyć sterylnej igły.

Po wykonaniu piercingu w górnej części chrząstki, ucho będzie bardziej wrażliwe. Dlatego przez kilka dni po przekłuciu staraj się go nie dotykać, nie pocierać i nie drapać, by nie wdało się zakażenie. Jeśli masz dłuższe włosy, noś je związane w kucyk lub warkocz, by kosmyki nie zahaczały o kolczyk.

Helix. Jaki kolczyk wybrać?

Przekłucie typu helix daje możliwość noszenia różnego rodzaju kolczyków. Mogą to być:

  • drobne lub większe kółka - okrągłe klasyczne kolczyki, zwykle złote lub srebrne, bez ozdobnych zakończeń
  • labrety, czyli cienkie pręty z jednej strony zakończone płaskim dyskiem, a z drugiej kuleczką, stożkiem bądź kamieniem,
  • sztangi, czyli cienkie pręty zakończony po obu stronach takimi samymi elementami np. kuleczkami, stożkami, błyszczącymi cyrkoniami,
  • podkówki, czyli półokrągły kolczyk zakończony na dwóch końcach ozdobami.

Wielkość kolczyka powinna być dostosowana do wysokości przekłucia i ilości dziurek w jednym uchu. Jeśli helix jest wykonany wysoko na chrząstce, lepiej wybrać lekkie i cienkie kolczyki w kształcie koła lub labretu, które nie będą za bardzo obciążać małżowiny.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, noś w uszach biżuterię dobrej jakości. Szczególnie w przypadku pierwszego kolczyka, który będziesz mieć w dziurce tuż po przekłuciu. Zadbaj o to, by nie był wykonany z metalu o dużej zawartości niklu, ponieważ może uczulać i podrażniać skórę. Postaw na kolczyk ze stali chirurgicznej.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie