Trwa ładowanie...

Herbata rooibos - właściwości, zalety, działanie odchudzające

Herbata rooibos momentalnie zdobyła popularność na całym świecie. O zdrowotnych właściwościach naparu z rooibosa mówi się już od dawna, a do korzyści płynących z jego stosowania należą chociażby wzmacnianie układu nerwowego, równoważenie poziomu glukozy w organizmie czy nawet ochrona przed nowotworami. Jakie właściwości i działanie ma herbata rooibos?

Herbata rooibos - właściwości, zalety, działanie odchudzająceŹródło: Shutterstock.com
d3zon51
d3zon51

Czym jest herbata rooibos?

Herbata rooibos to napój, który uzyskiwany jest z suszonych liści czerwonokrzewu afrykańskiego. Zawiera ona w swoim składzie wiele cennych dla organizmu minerałów, które wspomagają układ nerwowy, regulują poziom glukozy oraz działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Co ważne, rooibos nie zawiera kofeiny, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla innych herbat dostępnych na rynku.

Herbata rooibos oryginalnie wywodzi się z Afryki Południowej, a dokładnie z rejonów gór Ceder niedaleko Kapsztadu, jednak jej pojawienie się w europejskich gospodarstwach domowych było jedynie kwestią czasu. Do jej popularyzacji przyczynił się Rosjanin Benjamin Ginsberg, a niedługo potem rozpoczęto jej sprzedaż i przeprowadzono badania nad jej zdrowotnymi właściwościami.

Dziś coraz częściej rooibos pojawia się również w polskich domach, gdzie stosowany jest jako forma urozmaicenia od dotychczasowych rodzajów herbat i kawy. Co ciekawe, rooibos bywa nazywany czerwoną herbatą, jednak czerwonokrzew nie jest w żaden sposób spokrewniony z krzewami herbacianymi.

Jakie właściwości ma herbata rooibos?

Przez lata wiele mówiło się o zdrowotnych właściwościach herbaty rooibos, które wkrótce zostały także poparte profesjonalnymi badaniami. Najważniejszą cechą tego napoju jest to, że nie zawiera on kofeiny, co czyni go bezpiecznym nawet dla najmłodszych oraz kobiet w ciąży. Napar z rooibosa to przede wszystkim bogactwo przeciwutleniaczy, które wspierają układy nerwowy i odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi, chronią przed nowotworami oraz spowalniają proces starzenia.

d3zon51

Herbata rooibos zawiera również między innymi kwercytynę i bioflawonoidy, które działają kojąco i pomagają w leczeniu bólów głowy czy bezsenności. To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem wywar z rooibosa działa antyoksydacyjnie, wpływa korzystanie na układ pokarmowy oraz zawiera cenny przeciwutleniacz o nazwie aspalatyna, który reguluje poziom glukozy w organizmie. Niekiedy rooibos stosowany jest także jako okład, dzięki czemu można go używać także do gojenia ran.

Herbata rooibos na odchudzanie

Rooibos wpływa pozytywnie na trawienie i wspomaga układ pokarmowy, dlatego jak najbardziej jest przydatny w odchudzaniu. Oprócz tego rooibos na odchudzanie niweluje stres i napięcie, dlatego jego spożycie zmniejsza łaknienie i skutecznie hamuje apetyt. Pamiętajmy jednak, że dla optymalnego efektu zawsze należy połączyć jego stosowanie ze zbalansowaną dietą i aktywnością fizyczną.

Jak smakuje herbata rooibos?

Głównym argumentem za stosowaniem herbaty rooibos są oczywiście jej zdrowotne właściwości, jednak wiele osób przekonuje także specyficzny, pozbawiony goryczy, miodowy smak. Łagodność naparu z rooibosa wynika z niskiej zawartości garbników, które są obecne w dużo większych ilościach w większości herbat dostępnych na rynku. Jest to oczywiście doskonała wiadomość dla osób słodzących gorące napoje, bowiem z racji braku gorzkiego posmaku łatwiej jest się powstrzymać przed dodaniem do niego cukru.

d3zon51
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zon51