Herbatka z bylicy pospolitej
Bylica pospolita to jedna z roślin, którą niesłusznie uważamy za nieciekawy chwast. W naszym kraju rośnie praktycznie wszędzie - na nieużytkach, w rowach, zaroślach, sadach, zapuszczonych ogrodach. W wielu kuchniach świata można spotkać się z jej dodatkiem do potraw, ale w polskich przepisach jej raczej nie znajdziemy. A szkoda, bo to nie tylko aromatyczna, ale i wartościowa roślina. Powinna wrócić do łask - np. w postaci naparów i herbatek, które szczególnie polecane są kobietom.
20.06.2016 | aktual.: 20.07.2016 23:24
Lekarstwo (nie) tylko dla kobiet
Bylica uważana jest za zioło magiczne, w pewnym sensie obrzędowe. Podczas suszenia uwalnia się z niej cudowny zapach, dzięki czemu pomieszczenia zyskują wyjątkowy klimat. Jej łacińska nazwa to Artemisia i pochodzi od greckiej bogini płodności, która niosła pomoc rodzącym kobietom. Jej właściwości doceniali już rzymscy żołnierze, wkładając listki bylicy pospolitej na podeszwy sandałów, aby zmniejszyć zmęczenie podczas długich marszów. Chińczycy z kolei używali jej w walce z zatruciem ciążowym i przy gorączce. W XI wieku św. Hildegarda, w ramach ziołolecznictwa, polecała bylicę pospolitą w celu regulowania cyklu menstruacyjnego i podtrzymania ciąży. Ponadto zioło to według wierzeń ludowych sprawdza się doskonale na schodzenia wątroby, pęcherzyka żółciowego, pęcherza oraz w nerwobólach. Ma także właściwości rozkurczowe, co przydaje się zwłaszcza w przypadku bolesnych miesiączek.
Bylica w kuchni
Wysuszona i sproszkowana, przekwitła bylica pospolita jest doskonałą przyprawą do wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny oraz drobiu, a szczególnie kaczki i gęsi. Ziele to jest cenione również w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie wzbogaca smak dań z ryb i owoców morza. Dzięki swoim właściwościom sprawia, że łatwiej trawimy dane potrawy. Jednocześnie regularnie spożywana oczyszcza organizm i działa uspokajająco. Warto przygotować z niej herbatkę oraz odprężające, domowe wino.
Herbatka z bylicy
Łyżkę ziela bylicy pospolitej należy wrzucić do szklanki i zalewać gorącą, wcześniej przefiltrowaną wodą. Przykryć i odstawić do naciągnięcia na 10 minut, a następnie przecedzić. Zaleca się pić 1-2 ciepłe herbatki w ciągu dnia.
Winko z bylicy pospolitej
Nietypowy domowy wybór można przygotować z: 10 łyżek bylicy i 1 litra białego, wytrawnego wina gronowego. Składniki umieścić w garnku, doprowadzić do wrzenia, a następnie na wolnym ogniu gotować ok. 15-20 minut. Gotowe przecedzić i zlać do butelek. Odstawić do całkowitego wystygnięcia. Zaleca się spożywać 2-3 łyżki winka dziennie, najlepiej do ciepłej (nie gorącej!) herbaty.