Polacy piją ją litrami. Grozi poważnymi problemami ze zdrowiem

Herbata to idealny napar podczas przerwy w trakcie długiego dnia pracy. Towarzyszy też wesołym plotkom oraz spokojnym wieczornym posiedzeniom z książką. Jest korzystna dla zdrowia - niestety nie można tego powiedzieć o każdym jej rodzaju.

Kiedy herbata jest niezdrowa?
Kiedy herbata jest niezdrowa?
Źródło zdjęć: © Getty Images

13.03.2024 | aktual.: 13.03.2024 15:00

Nie wszystkie rodzaje herbaty będą dobrze wpływać na organizm. Ludzie są różni, mają nie tylko odmienne gusta smakowe, ale również pewne problemy zdrowotne, które sprawiają, że nie powinni sięgać po takie czy inne produkty. Jakie konkretnie herbaty szkodzą zdrowiu? Kilku rodzajów naparów lepiej unikać dla własnego dobra. Trzeba uważać przede wszystkim na herbatki specjalnego przeznaczenia, które w swoim składzie zawierają rozmaite niespodzianki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Herbatki oczyszczające i odchudzające. Uwaga na skład!

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku wszelkiego typu naparów mających wspierać proces odchudzania lub oczyszczania organizmu. Pomimo nazwy mogą zawierać w swoim składzie nie tylko herbatę, ale też rozmaite zioła i dodatki. Zawsze w takim wypadku trzeba uważnie sprawdzić skład, ponieważ może się w nim znajdować produkt, którego nie tolerujemy lub wywołuje u nas reakcje alergiczne. Dodatkowo napary odchudzające mogą negatywnie wpływać na pracę wątroby czy układu trawiennego (wzdęcia i biegunki).

Nieciekawe efekty uboczne. Które zioła szkodzą?

Senes, skrzyp czy skorzonera wykazują właściwości przeczyszczające. Dodatkowo częste spożywanie senesu prowadzi do późniejszych problemów z wypróżnianiem się po odstawieniu (organizm się do niego przyzwyczaja). Żywokost to kolejny kłopotliwy składnik. Zawiera alkaloidy, które uszkadzają wątrobę, dlatego jest zakazany w wielu krajach. Nadmierne spożycie dziurawca wywołuje alergie skórne oraz nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Nie należy go też łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, antykoncepcyjnymi ani pić w ciąży czy w czasie karmienia piersią.

Trująca herbata z cytryną. Ile w tym prawdy?

Co pewien czas pojawiają się sensacyjne doniesienia na temat szkodliwości herbaty z dodatkiem cytryny, czyli jednego z ulubionych sposobów jej podawania w Polsce. W połączeniu z kwasem zawarty w liściach herbaty glin zmienia się w cytrynian glinu. Jest to szkodliwy związek, który może osadzać się w tkankach i oddziaływać negatywnie na zdrowie (np. zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera).

Cytrynian glinu powstaje jednak tylko wówczas, gdy sok z cytryny dodamy do naparu, w którym znajdują się fusy. Plasterek cytryny wrzucony do herbaty bez fusów absolutnie nam nie zaszkodzi, zapewni tylko zdrową dawkę witaminy C.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie