Hipnotyczna kuracja
Przy jej pomocy leczy się fobie, depresje, bezsenność, nałogi. Może pomóc poprawić samoocenę i relacje z otoczeniem.
02.03.2009 | aktual.: 25.05.2010 19:52
Przy jej pomocy leczy się fobie, depresje, bezsenność, nałogi. Może pomóc poprawić samoocenę i relacje z otoczeniem.
Co to jest hipnoza?
Jest to stan psychiczny (odmienny stan świadomości), pośredni między snem a jawą, charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestię. Poddać hipnozie można każdego kto tego chce i potrafi skoncentrować się na głosie terapeuty. Hipnoza miała swe początki w medytacji orientalnej i w jodze.
Początki w medycynie
W XIX w. francuski badacz Martin Charcot przekonał Akademię Francuską do rozpoczęcia badań naukowych nad zjawiskami hipnotycznymi. Tym zagadnieniem zajmował się również psychiatra Sigmunta Freuda. Według jego teorii hipnotyzer to ktoś w rodzaju wszechmocnego ojca. Hipnoza została przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne w 1893 roku. Na początku XX wieku za sprawą rozwinęły się techniki terapeutyczne tzw techniki ericksonowskie – nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego psychiatry: Miltona. H. Ericksona. Polegają one na tym, że terapeuta dostosowuje się do pacjenta: do jego sposobu myślenia, pozycji ciała, i częstotliwości oddychania. Hipnoterapeuta nie próbuje pacjentowi narzucić czegokolwiek, nie dokonuje manipulacji. Prawdziwy terapeuta angażuje się, pomaga pacjentowi wykorzystać jego psychiczne zasoby. Najpierw koncentruje się na tym co on mu proponuje i nawiązuje z nim kontakt. Potem wykorzystuje to do pomocy pacjentowi. W terapii ericksonowskiej zwraca się uwagę na : zasoby, spożytkowanie i
przewartościowanie. Terapeuta zaczyna od poznania systemu wartości i upodobań pacjenta. Jego celem jest przekonanie chorego, że każde doświadczenie ma wartość. Pomaga zmienić podejście pacjenta do problemu.
Na czym to polega?
Leczenie przebiega wtedy gdy chory znajduje się w stanie hipnozy. Jest to połączenie relaksu z silną koncentracją. Wtedy to sugestie terapeuty "wpisują się" w podświadomość pacjenta i powodują poprawę stanu zdrowia.
W czym pomaga?
Hipnoterapia pomaga w wielu rozmaitych schorzeniach i dolegliwościach takich jak: depresja, nerwica, tiki nerwowe, bezsenność, bóle kręgosłupa, nałogi: hazard, uzależnienie od tytoniu, Internetu. Ponadto przyśpiesza proces leczenia, wzmacnia organizm. Jest bardzo pomocna w walce z fobiami. Pozwala ona poznać źródło lęku i zwalczyć je. Stosuje się ją również zamiast znieczulenia, które nie powinno być stosowane u niektórych pacjentów ze względu na stan ich zdrowia, ponieważ hipnoza sprawia, że nie odczuwa się bólu lub czuje go się w niewielkim stopniu. Jednak raczej nie przeprowadza się tego zabiegu (chociaż pojedyncze przypadki miały miejsce) przed poważnymi, długotrwałymi operacjami.
Czego unikać?
Nie powinno się korzystać z usług hipnotyzera bez medycznego lub psychologicznego wykształcenia i niezbędnego w tym kierunku doświadczenia. Osoba taka potrafi co prawda wprawić drugiego człowieka w trans, ale taka sesja hipnozy nie ma żadnych właściwości terapeutycznych. Skutkiem takiej nieprofesjonalnej terapii może być trauma.