Tak rozpoznasz psychopatę. Oto kluczowe cechy wg ekspertów
Potrafi być czarujący i świetnie maskować się w tłumie. Jednak istnieją pewne cechy, dzięki którym nauczymy się go demaskować. Psychopata, bo o nim mowa, od lat jest przedmiotem zainteresowania ekspertów.
Czy psychopatę można rozpoznać? Według naukowców - owszem. Jedne z analiz mówią, że osoby o psychopatycznym typie osobowości charakteryzują się niezwykłym, od razu ujmującym uroku osobistym, który jest jednak powierzchowny, a także brakiem empatii. W sieci znajdziemy też informację, aby zwrócić uwagę na postawę osoby, u której podejrzewamy psychopatię.
Dziś jednak przyjrzymy się badaniom naukowców z Turynu, którzy zwrócili uwagę na zupełnie inny, dość zaskakujący aspekt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Przeraziła mnie historia dziewczyny, którą porwał psychopata i trzymał w trumnie"
Psychopatia a status związku
Naukowcy przeprowadzili badania na grupie liczącej 1101 osób. Respondenci zostali przeanalizowani pod kątem tzw. mrocznej triady, czyli narcyzmu, psychopatii oraz makiawelizmu. Zebrane dane wykazały, że single posiadają wyższe wskaźniki cech psychopatycznych. Osoby będące w stałych związkach mają mniejsze skłonności manipulacyjne, a także niższy wskaźnik psychopatii.
"Osoby, których cechy osobowości należą do tzw. mrocznej triady, charakteryzują się silnym egocentryzmem, zachowaniami manipulacyjnymi i niską moralnością. Ludzie z tymi społecznie niekorzystnymi cechami mają większe trudności z empatią i uwzględnianiem potrzeb innych, co jest niezbędne do pielęgnowania kochających relacji interpersonalnych, chociaż często udaje im się przyciągać partnerów" - cytuje badania turyńskich naukowców serwis ladbible.com.
Badacze jednocześnie podkreślili, że osoby w związkach częściej z kolei wykazują się cechami narcystycznymi. Chociaż mają trudności z utrzymywaniem bliskich relacji, w szerszej perspektywie narcyzi potrafią zaspokoić swoją potrzebę władzy czy dominacji, właśnie dzięki posiadaniu partnera. Co jeszcze wykazały analizy? Cechy zaliczane do "mrocznej triady" częściej występują u mężczyzn niż kobiet.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.