ycipk-pg9xse

Historyczna filiżanka espresso w przestrzeni kosmicznej

Włoska astronautka Samantha Cristoforetti, kończąca półroczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), uruchomiła pierwszy w przestrzeni kosmicznej ekspres do kawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Historyczna filiżanka espresso w przestrzeni kosmicznej
(twitter)
ycipk-pg9xse

Włoska astronautka Samantha Cristoforetti, kończąca półroczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), uruchomiła pierwszy w przestrzeni kosmicznej ekspres do kawy. Zachwycona zamieściła na Twitterze swe zdjęcie z filiżanką espresso.

Filiżanka jest specjalna, przystosowana do panującego na ISS stanu nieważkości. Na inaugurację ekspresu Włoszka nie omieszkała włożyć mundurowego stroju z serialu "Star Trek". Nie ujawniła co prawda, jak smakowała kawa z pierwszego ekspresu na orbicie, ale - jak zauważa agencja Associated Pres - na pewno napój był lepszy niż dostarczana astronautom przez NASA rozpuszczalna kawa w foliowych woreczkach, którą pije się przez rurkę.

Ekspres opracowała włoska firma Lavazza wspólnie z firmą inżynieryjną Argotec i włoską agencją kosmiczną. W nawiązaniu do inicjałów, którymi określa się stację orbitalną, urządzenie nazwano ISSpresso.

ycipk-pg9xse

Samantha Cristoforetti wraca na Ziemię w przyszłym tygodniu. Niewiele brakowało, by na orbicie nie mogła posmakować kawy z ekspresu. Miał on dotrzeć na ISS w styczniu, ale z powodu opóźnień w dostawach zaopatrzenia na stację orbitalną przyleciał dopiero w kwietniu.

ISSpresso wykorzystuje kawę w kapsułkach. Statek towarowy SpaceX dostarczył go na stację z zapasem 15 kapsułek, a także pięciu kapsułek służących do przepłukiwania urządzenia. Kolejne kapsułki z kawą są gotowe do wysłania na orbitę, jeśli zażyczy ich sobie załoga ISS.

(PAP),az/ mc/

ycipk-pg9xse

* Sally Ride - pierwsza Amerykanka w kosmosie*

* Kosmetyk nie z tego świata wygładzi wszystkie zmarszczki?*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-pg9xse

ycipk-pg9xse
ycipk-pg9xse