FitnessHomeopatia dobra na stres

Homeopatia dobra na stres

Homeopatia dobra na stres
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
15.07.2009 19:02, aktualizacja: 06.06.2018 14:53

Leki homeopatyczne mogą pomóc w łagodzeniu stresów i leczeniu zaburzeń snu u dzieci oraz dorosłych; są przy tym bezpieczne i w przeciwieństwie do klasycznych leków nie powodują senności i otępienia w ciągu dnia

Leki homeopatyczne mogą pomóc w łagodzeniu stresów i leczeniu zaburzeń snu u dzieci oraz dorosłych; są przy tym bezpieczne i w przeciwieństwie do klasycznych leków nie powodują senności i otępienia w ciągu dnia - mówiła dr Joanna Gzik, członek Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej na konferencji prasowej w Warszawie.

Dr Gzik jest pediatrą stosującym w swojej praktyce zarówno leki klasyczne, jak i homeopatyczne. Przytoczony przez nią sondaż Europe Health 2008, który przeprowadziła firma Reader's Digest, wykazał, że na stres skarży się 31 proc. Europejczyków. Polska należy do krajów o najwyższym poziomie stresu - z jego powodu cierpi aż 41 proc. Polaków.

Z ogólnopolskich badań z 2006 roku pt.: "Stres w Polsce" wynika, że dolegliwości związane ze stresem najczęściej dotyczą osób po 30 roku życia, aktywnych zawodowo i mieszkających w dużych miastach.

- Stres dotyczy też w ogromnym odsetku dzieci; towarzyszy im na każdym etapie życia - od momentu pójścia do przedszkola, poprzez wszystkie kolejne stopnie edukacji. Ale ponieważ badania ankietowe prowadzi się dopiero od 15 roku życia, jest to problem bardzo niedoceniany - podkreśliła dr Gzik, która pracuje jako pediatra w szkole niepublicznej.

Jak przypomniała lekarka, pewna "dawka" stresu jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, stymuluje nas do działania bez powodowania poważniejszych dolegliwości zdrowotnych.

- Staje się on jednak szkodliwy, a nawet groźny dla zdrowia z chwilą, gdy nie jesteśmy w stanie przystosować się do jego oddziaływania i walczyć z nim. Dzieje się tak, gdy czynnik stresujący jest zbyt silny, zbyt częsty lub długotrwały, np. gdy stale przebywamy w hałasie lub otrzymamy całą serię złych wiadomości - wyjaśniła.

Wśród objawów, które mogą mieć związek ze szkodliwym wpływem stresu na zdrowie pediatra wymieniła: niepokój, ogólne osłabienie, zdenerwowanie i drażliwość, złe samopoczucie oraz zaburzenia snu. - Ze swoich obserwacji w szkole wiem, ze u dzieci częstym symptomem stresu są bóle brzucha i głowy - podkreśliła. Przewlekły stres może nawet prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, jak choroby układu krążenia, układu pokarmowego oraz depresja.

Z badań Europe Heath 2008 wynika też, że ponad 30 proc. Europejczyków cierpi na bezsenność i zaburzenia snu, a wśród dzieci odsetek ten wynosi 15-20 proc.

- Zaburzenia snu określa się jako zakłócenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu. Zalicza się do nich trudności z zasypianiem, przebudzenia w nocy i nad ranem. U dzieci zaburzenia snu przyjmują też postać koszmarów i lęków nocnych, napadów płaczu i pobudzenia - wymieniała dr Gzik.

Leczenie problemów ze snem jest ważne, bo gdy utrzymują się one za długo mogą powodować osłabienie odporności; wzrost wydzielania hormonów stresu; zaburzają wiele procesów fizjologicznych; prowadzą do poważnych chorób, jak miażdżyca, nadciśnienie, zawał.

Jak podkreśliła dr Gzik, każdy człowiek inaczej reaguje na stres. Zależy to od indywidualnych zdolności adaptacyjnych, doświadczenia oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przyczyny zaburzeń snu również są bardzo różne. Mogą to być: ważne, ale i błahe zmiany w życiu - rozwód rodziców, zmiana przedszkola, miejsca zamieszkania, egzaminy czy powrót z wakacji; praca na zmiany; stosowane leki (np. sterydy)
; styl życia - picie dużych ilości kawy i alkoholu, jedzenie zbyt obfitych posiłków wieczorem; różne schorzenia - stany lękowe, depresyjne, zaburzenia trawienia (np. choroba wrzodowa żołądka); choroby przewlekłe - układu krążenia, neurologiczne, niewydolność wątroby czy nerek, astma oskrzelowa.

- Dlatego przy doborze terapii łagodzącej stres i zaburzenia snu u dzieci oraz dorosłych bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta - tłumaczyła dr Gzik. Według niej, może tu pomóc homeopatia, gdyż jest to dziedzina medycyny, w której leki dobiera się indywidualnie.

Badania przeprowadzone we Francji na dorosłych wykazały, że lek homeopatyczny był tak samo skuteczny w terapii nerwowości i bezsenności co diazepam (lek psychotropowy o działaniu uspokajającym i nasennym), ale nie powodował bólów i zawrotów głowy w ciągu dnia, oszołomienia, senności, spadku koncentracji uwagi.

Jak oceniła dr Gzik, leki homeopatyczne szybko przynoszą poprawę, np. u młodzieży zestresowanej egzaminami, nadpobudliwych dzieci czy osób, które nie mogą spać z powodu zmęczenia fizycznego. Można je stosować samodzielnie (zwłaszcza u dzieci), albo jako uzupełnienie klasycznej terapii, np. u osób z chorobami przewlekłymi. U dorosłych pozwalają one nieraz zmniejszyć dawki klasycznych leków na bezsenność.

Pediatra podkreśliła, że na rynku dostępne są gotowe preparaty homeopatyczne pomocne w łagodzeniu stresu i leczeniu zaburzeń snu, ale najlepiej jest odwiedzić lekarza homeopatę, który dobierze indywidualną terapię.

Homeopatia opiera się na zasadzie "leczenia podobnego podobnym". Wykorzystuje się w niej leki będące tak silnymi rozcieńczeniami roztworów substancji aktywnych, że - zgodnie z podstawowymi zasadami chemii - mało prawdopodobne jest, by zawierały jakąkolwiek cząsteczkę substancji aktywnej. Jest to głównym źródłem kontrowersji wokół homeopatii i zarzutów kierowanych pod jej adresem przez wielu naukowców.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także