Blisko ludziIgor Pavlovets, czyli dziecko-symbol Czarnobyla. Jak dzisiaj wygląda?

Igor Pavlovets, czyli dziecko-symbol Czarnobyla. Jak dzisiaj wygląda?

Igor Pavlovets urodził się na terenie Białorusi rok po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Przyszedł na świat ze zdeformowanymi nogami oraz z jedną ręką. Jego matka porzuciła go zaraz po porodzie. Przez kolejne lata chłopczyk przebywał w różnych ośrodkach opiekuńczych. Pavlovets po osiągnięciu pełnoletności musiał radzić sobie sam.

Screen przedstawiający Igora Pavlovetsa pochodzi z dokumentu "Igor - dziecko Czarnobyla".
Screen przedstawiający Igora Pavlovetsa pochodzi z dokumentu "Igor - dziecko Czarnobyla".
Źródło zdjęć: © YouTube.com

31.12.2020 | aktual.: 03.03.2022 01:47

Igor urodził się 3 marca 1987 roku. Jego matka nie była w stanie opiekować się dzieckiem, więc zostawiła chłopca w szpitalu, gdzie przez kolejne 6 lat przebywał pod opieką lekarzy. Pavlovets urodził się bez jednej ręki i zdeformowanymi nogami.

Wielka zmiana w życiu

Życie Igora diametralnie się zmieniło, gdy spotkał Victora Mizziego, założyciela organizacji charytatywnej "Chernobyl Chidlren’s Life". Mężczyzna wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał rodziców zastępczych. Szybko nauczył się języka, a niedługo później jego historią zainteresowały się brytyjskie media. Wzruszeni jego historią ludzie przekazali mu aż 15 tysięcy funtów, dzięki którym Igor mógł opłacić rehabilitację.

Na Wyspach mężczyzna ukończył szkołę i założył rodzinę z pielęgniarkę Alice. Para doczekała się trójki dzieci: Mii, Leo oraz Louisa. Obecnie Igor Pavlovets zajmuje się własną działalnością gospodarczą.

Skąd wzięły się deformacje Igora?

Tak naprawdę do dzisiaj nie wiadomo, czy rzeczywiście wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu przyczynił się do powstania deformacji u Igora. Pojawiały się spekulacje, że niemal identyczne zniekształcenia dotykały dzieci, których matki w okresie ciąży zażywały lek przeciwwymiotny talidomid.

Poruszająca historia została udokumentowana w filmie "Igor – dziecko Czarnobyla". Twórcy nie mieli żadnych wątpliwości, co do tego, że dotknięte deformacjami dzieci z Białorusi i Ukrainy ucierpiały z powodu promieniowania po wybuchu reaktora jądrowego w 1986 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)